Prawosławna Diecezja Łódzko-Poznańska

Aktualności

I Niedziela Wielkiego Postu

1 marca Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Biskup Atanazy przewodniczył świątecznym uroczystościom w cerkwi św. Olgi w Łodzi. Centralnym punktem nabożeństw liturgicznych była Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego, po której nastąpił Czyn Ortodoksji – wychwalanie wszystkich, którzy niosą posługę ku chwale Świętej Ortodoksji oraz wspomnienie zmarłych, którzy zapisali się na kartach dziejów jako luminarze Prawosławia w świecie nie tylko na wysokich duchowych urzędach ale także tych, którzy w ciszy pustyni i ascetycznego odosobnienia budowali Kościół Jezusa Chrystusa na ziemi.

Tego dnia śpiewały dwa chóry – młodzieżowy Accord i parafialny, które wprowadziły wiernych w nastrój piękna i duchowości.

Na środku świątyni wyeksponowane zostały ikony Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz Bogarodzicy Marii, które w najwspanialszy ze sposobów świadczą o Tryumfie Prawosławia nad wszelkimi herezjami oraz miłości Boga do człowieka, której współcześnie tak bardzo potrzeba w świecie.

Pod koniec nabożeństw głos Hierarchy przypomniał wszystkim słowa Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa: jeśli ktoś mówi, że kocha Boga a nienawidzi brata – pozostaje w błędzie! Przez miłość i cierpienie budowane zostały pokolenia wiernych Kościoła, które wychwalamy w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Jest to wielkie święto całego Prawosławia i mimo współczesnej sytuacji, gdy wieści o wojnach okrążają świat niezwykle prędko, pozostajemy wierni naszym przodkom i jako spadkobiercy ich wiary niezłomnie trwamy w wierności Świętemu Prawosławiu – Świętej Ortodoksji na chwałę Trójjedynego Boga.

Biskup Atanazy życzył wszystkim wytrwałości na kolejne postne trudy ascetyczne, ponieważ żaden z nich nie zostanie nigdy przez Boga zapomniany a wszystkie, nawet najmniejsze zwycięstwa nad diabłem i złem – zostaną wynagrodzone w sposób i rodzaj za każdym razem zaskakujący.

Niech miłość Chrystusa zwycięża wszelkie zło.

tekst i foto: redakcjalp