Prawosławna Diecezja Łódzko-Poznańska

Aktualności

Rozpoczęcie budowy nowej cerkwi w Krakowie

W dniach 13–14 stycznia Kraków stał się miejscem szczególnych wydarzeń w życiu zarówno miejscowej wspólnoty, jak i całego polskiego prawosławia. Wizyta arcypasterska Jego Ekscelencji Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, połączona z rozpoczęciem budowy nowej krakowskiej cerkwi była ważnym momentem w życiu parafii.

We wtorek, 13 stycznia, Władyka Atanazy rozpoczął swoją wizytę w Krakowie od spotkania z nowomianowanym arcybiskupem metropolitą krakowskim ks. kard. Grzegorzem Rysiem. Spotkanie miało serdeczny i braterski charakter i stanowiło wyraz wzajemnego szacunku i otwartości. W spotkaniu Władyce towarzyszył proboszcz parafii krakowskiej ks. mitrat Jarosław Antosiuk.

Centralnym punktem pobytu Arcypasterza w Krakowie były uroczystości liturgiczne w środę, 14 stycznia, w dniu Święta Obrzezania Pańskiego. Tego dnia Jego Ekscelencja Biskup Łódzki i Poznański Atanazy przewodniczył Boskiej Liturgii w asyście miejscowego proboszcza i duchowieństwa parafialnego.

Oprawę liturgiczną wzbogacił piękny śpiew chóru parafialnego, który nadał nabożeństwu wyjątkowo uroczysty charakter. Na zakończenie Boskiej Liturgii chór wykonał również kolędy Bożonarodzeniowe, stanowiące radosne i podniosłe zwieńczenie świątecznego nabożeństwa.

Po zakończeniu Liturgii Arcypasterz skierował do zgromadzonych swoje słowo, w którym, nawiązując do Święta Obrzezania Pańskiego, zwrócił uwagę na głęboki sens Wcielenia Syna Bożego. Podkreślił, że Chrystus narodził się po to, aby uświęcić całe ludzkie życie i prowadzić człowieka ku zbawieniu. Władyka zachęcał wiernych do odpowiedzialnego przeżywania wiary, wierności Ewangelii oraz troski o duchowy rozwój w codziennym życiu.

Szczególnie doniosłym i radosnym wydarzeniem tej wizyty była obecność Władyki Atanazego na placu budowy nowej cerkwi w Krakowie. W towarzystwie proboszcza oraz duchowieństwa parafii Arcypasterz odwiedził teren budowy i pobłogosławił rozpoczęcie prac budowlanych. Akt ten symbolicznie zapoczątkował nowy etap w dziejach krakowskiej parafii.

Wizyta arcypasterska Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego, połączona z rozpoczęciem budowy nowej cerkwi, stała się dla wiernych czasem duchowej radości, umocnienia w wierze oraz wspólnej modlitwy. Były to dni, które na długo pozostaną w pamięci krakowskiej parafii prawosławnej.

Tekst: ks. prot. Damian Szwec