Triumf Ortodoksji

Triumf Ortodoksji

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, w cerkwi św. Olgi Biskup Atanazy przewodniczył uroczystościom Triumfu Ortodoksji w koncelebrze duchownych parafii. Śpiewał chór parafialny pod kierownictwem matuszki Elżbiety Weremijewicz.

Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego rozpoczęła się w tradycyjnych godzinach porannych a tuż po niej sprawowano osobliwe i wyjątkowe nabożeństwo tego Święta. Biskup na środku świątyni oraz duchowieństwo i protodiakon przed ikonostasem, tym razem zwrócony przodem do zebranych, wygłaszali modlitwy w intencji wszystkich wierzących, którzy przyczynili się do radości Świętych Ikon, którym oddajemy współcześnie cześć liturgiczną, modlitewną, wspólnotową i osobistą.

Wspomniano Ojców Kościoła oraz wszystkich obrońców (ikonoduli) kultu Świętych Ikon, ponieważ ich poświęcenie, wysiłki oraz niejednokrotnie ofiara z własnego życia umożliwiły obecność Św. Ikon w świątyniach i domach; wizerunku Św. Krzyża wewnątrz i zewnątrz świątyń; królewskich szat kapłańskich przyozdobionych świętymi wizerunkami i ornamentami chrześcijańskimi. Wyrazem tych wezwań modlitewnych był wspólny śpiew hymnu Wieczna pamięć.

Dla współczesnych przedstawicieli prawosławnego świata wiary – patriarchów starożytnych prawosławnych Kościołów lokalnych, metropolitów i arcybiskupów nowożytnych Kościołów, na czele z Wielce Błogosławionym Sawą, Prawosławnym Metropolitą Warszawskim i całej Polski oraz Najprzewielebniejszym Atanazym, Ordynariuszem Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej – wspólnotowo odśpiewano hymn Mnogaja leta!

Pod koniec uroczystości, po oddaniu pokłonów i czci znajdującym się w cerkwi św. Olgi relikwiom Życiodajnego Krzyża Pańskiego oraz pasa Bogarodzicy, do licznie zebranych w świątyni wiernych zwrócił się Arcypasterz: Tak wierzy Cerkiew, to zostało nam, wierzącym XXI wieku, przekazane jako depozyt wiary całego Kościoła chrześcijańskiego i za to jesteśmy odpowiedzialni w stosunku do ponad dwóch tysięcy lat istnienia Kościoła na ziemi przed naszymi przodkami, nauczycielami, Apostołami i Samym Synem Bożym – Panem Jezusem Chrystusem. Prawosławie nazywane jest skamieniałym i konserwatywnym w swej wierze a naszym zadaniem jest trwanie bez zniekształceń w wierze Ojców i Nauczycieli Kościoła, którzy zapisali na Soborach Powszechnych ortodoksyjne, niezmienialne prawdy wiary chrześcijańskiej. Wyjątkowość dzisiejszej uroczystości to aktualizowanie jedności z tym Kościołem, Który powołał na ziemi Bogoczłowiek Jezus Chrystus, to bogobojna wiara przodków, której kontynuacja i przekazywanie dalszym pokoleniom w czystości i nieskazitelnej, odpowiedzialnej wierności oznacza wspólnotę kościelną, w której żyli Święci Ojcowie Kościoła, ich naśladowcy i całe pokolenia Świętych oraz ascetów i męczenników za ortodoksję czyli prawdziwość, prawość naszej wiary.

Niech żyje Święte Prawosławie! (św. kapłan-męczennik Maksym Sandowicz)

tekst i foto: redakcjalp