Niedziela Przebaczenia Win oraz pierwszy tydzień Wielkiego Postu w łódzkiej katedrze, cerkiew św. Olgi

Ostatnie przedpostne nabożeństwo niedzielne odbyło się u progu Wielkiego Postu w cerkwi św. Olgi, która godnie zastępuje remontowany Sobór Św. Aleksandra Newskiego w pełnieniu obowiązków głównej świątyni diecezji. Boskiej Liturgii i Wieczerni przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Biskup Atanazy.
Charakter Wieczerni polega na końcowym akordzie nabożeństw niepostnych, wprowadzając tym samym wiernych w nowy rozdział duchowej drogi każdego pielgrzymującego na drodze życia, wierzącego człowieka, w okres duchowej odnowy – duchowej wiosny – Wielki Post. Wszystkie, początkowo jasne i świetliste szaty zastępowane są na ciemne, wielkopostne a także zmienia się sam ryt nabożeństwa. Pojawia się wyjątkowa modlitwa autorstwa św. Efrema Syryjczyka wraz ze znamiennymi dla niej pokłonami do ziemi i czytane są pierwsze modlitwy wielkopostne.
Po odczytaniu podczas Boskiej Liturgii specjalnego Posłania Ordynariusza, w którym Władyka zwraca się z pokorną prośbą o wybaczenie grzechów i przewinień nie tylko własnych ale i całego duchowieństwa do wiernych, po nabożeństwie wieczornym Biskup Atanazy osobiście to uczynił, kontynuując duchową tradycję Niedzieli Przebaczenia Win.
W ciągu kolejnych dni Władyka sprawował wszystkie nabożeństwa wielkopostne: Jutrznię, Godziny Kanoniczne, Izobrazitielnyje, Wieczernię i modlitwę za zmarłych oraz przewodniczył Boskim Liturgiom autorstwa św. Grzegorza Dialoga – w środę rano oraz w piątek wieczorem.
Od poniedziałku do czwartku Arcypasterz sprawował Wielki Kanon Pokutny autorstwa św. Andrzeja, bpa Krety.
Od środy w cerkwi św. Olgi przebywają relikwie Życiodajnego Krzyża Pańskiego oraz pasa Przenajświętszej Bogarodzicy, dlatego też w sposób szczególny – z błogosławieństwa Biskupa Atanazego – zmieniły się wielkopostne nabożeństwa. W piątek wieczorem, tuż po celebrze Liturgii Świętej odbył się Akatyst ku czci Życiodajnego Krzyża Pańskiego a sobotniego wieczoru – w nabożeństwo Całonocnego Czuwania wpleciony został Akatyst do Przenajświętszej Bogarodzicy.
Piątkowy Akatyst zgromadził pielgrzymów z radomskiej parafii św. Mikołaja pod przewodnictwem Proboszcza, ks. prot. Pawła Sidoruka, co niewątpliwie przyczyniło się do żarliwości modlitwy wszystkich obecnych. Tego wieczoru Cerkiew wspomina wyjątkowy cud św. wielkomęczennika Teodora Tyrona (Rycerza) – co podkreśla moment poświęcenia koliwa, wyjątkowego pokarmu, właśnie w cześć wspomnianego wydarzenia. Jego postać liturgicznie wspominana jest w pierwszą sobotę Wielkiego Postu.
Wszystkie nabożeństwa, zwłaszcza jednak celebracja Akatystów, cechowała prawidłowość duchowa, że poczucie czasu nie miało żadnego działania na wiernych, ponieważ obecność tak wielkich Świętości w cerkwi św. Olgi oraz żarliwa modlitwa Arcypasterza, duchowieństwa i pielgrzymów oraz wspólnoty parafialnej działała na korzyść przypływu sił duchowych i fizycznych. Obłok łaski Bożej ogarnął wszystkich zgromadzonych i jedyną myślą po ich zakończeniu była: już koniec??…
Niech dobry początek Wielkiego Postu stanie się dla wszystkich ważnym czasem wiosny duchowej, odnowienia sił w walce z grzechem, by godnie spotkać Zmartwychwstałego.
tekst i foto: redakcjalp