Wykład prof. dr Wioletty Wiernickiej: Postać Pierwszego Ordynariusza Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej – Abpa Jerzego (Korenistow)
Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego, 17 listopada – w niedzielę – tuż po zakończeniu Boskiej Liturgii, w parafialnych salach odbył się wykład autorki wielu ciekawych historycznych książek i prac, dotyczących diecezji łódzko-poznańskiej – Pani prof. dr Wioletty Wiernickiej.
Autorka tym razem przygotowała jako temat przewodni swoistej historycznej podróży Osobę Arcybiskupa Jerzego – pierwszego Ordynariusza Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej (1951).
Wszyscy licznie zgromadzeni, pokrzepieni duchową strawą Boskiej Liturgii, na ponad godzinę zebrali się w parafialnych salach, by z ciekawością wysłuchać historii z działalności oraz życiowej drogi alumna duchowej akademii życia zakonnego Monasteru w Poczajowie – hieromnicha Jerzego – późniejszego Biskupa oraz pierwszego Ordynariusza naszej Diecezji. Pani Wioletta dokładnie przedstawiła zarys biograficzny oraz geopolityczne tło zachodzących zmian w naszym kraju, który powrócił na mapy Europy, co w efekcie doprowadziło do koniecznych i nieodzownych kroków, podjętych przez Hierarchów PAKP.
Władyka Jerzy dobrze znał tereny i parafie swojej przyszłej diecezji, ponieważ jeszcze jako hieromnich obsługiwał wiele z nich: Piotrków Trybunalski, Włocławek i inne. Prelegent wspomniała także o urzędzie zastępcy Metropolity PAKP, który Arcybiskup Jerzy (Korenistow) piastował, reprezentując osobiście Cerkiew prawosławną w Polsce podczas zewnętrznych kontaktów, zarówno administracyjnych jak i organizacyjnych.
Wielość informacji nie była przytłoczeniem dla odbiorców, ponieważ Pani Doktor Wioletta Wiernicka wspomagała odbiór ciekawymi zdjęciami, które zdobyła w ciągu swojej pracy odkrywczej w wielu archiwach Europy i Wschodu, co pokazało wysoki poziom merytoryczny w podejściu Prelegentki do obranego tematu, Jej dorobku ale także o miłości i zaangażowaniu w historiograficznej pracy na rzecz Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej.
Zebrani parafianie mogli zadawać Pani Doktor nurtujące ich pytania, na które zawsze padała satysfakcjonująca odpowiedź a także sami wziąć udział w dyskusji, wspominając osobiste wrażenia ze spotkania Arcybiskupa Jerzego na swojej drodze życiowej. Wszystkie relacje oraz wnioski prowadziły rozmówców do stwierdzenia wyjątkowego usposobienia Pierwszego Hierarchy Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej jako Władyki, który pomagał ludziom z osobistym zaangażowaniem, jako dobrego człowieka. Obraz ten podkreśliły lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, gdy jeszcze za życia dyktatora z Wschodu, w Łodzi przy ulicy Piramowicza 12, wszelkie najwyższe komisje i ostateczne trybunały podejmowały działania mające doprowadzić do zamknięcia Ochronki – Sierocińca. Wspomniane komisje, wielokrotnie przeprowadzone na terenie kamienicy przy Piramowicza, połączonej z cerkwią św. Olgi specjalnym przejściem – dla dobra dzieci – opisywały Osobę Arcybiskupa Jerzego jako najprawdziwszego Ojca wszystkich dzieci, które tam się znajdowały. Umieszczono takie stwierdzenia w oficjalnych dokumentach! – zauważyła Pani Wioletta.
Podobnych interesujących informacji Pani Wiernicka przedstawiła z pokornym uśmiechem oraz wprawą a na koniec spotkania głos zabrał Proboszcz naszej parafii – ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk, który obdarował w podzięce za wspaniałe wydarzenie intelektualne Panią Prelegentkę albumem z okazji 200 lat znanej Ulicy Piotrkowskiej.
Pokrzepieni wiedzą, nowymi informacjami o Osobie Arcybiskupa Jerzego oraz herbatką wraz ze słodyczami, zebrani wierni prowadzili pozakulisowe dyskusje z Autorką, dowiadując się pożądanych historii i dziękując Bogu za wspaniałość tej wyjątkowej niedzieli, Boską Liturgię we wspólnocie oraz Wykład z okazji 100-lecia Autokefalii PAKP i wkładu Pierwszego Hierarchy Diecezji łódzko-poznańskiej Abpa Jerzego, którego kolejna rocznica śmierci przypadła na wczorajszą sobotę – 16 listopada.
Władyka Jerzy miał 79 lat, zmarł 16.XI.1979 roku. Grób Hierarchy znajduje się na cmentarzu prawosławnym przy ul. Telefonicznej 4 “Doły”, w Łodzi.
tekst: redakcjalp
foto: Viktor Luka, Natali Nagirniak.