Święto Podwyższenia Życiodajnego Krzyża Pańskiego

Święto Podwyższenia Życiodajnego Krzyża Pańskiego

Czwartkowy wieczór oraz piątkowy poranek 26-27 września 2024 roku, w świątyni Świętej Wielkiej Równej Apostołom Księżnej Kijowskiej Olgi, przy ulicy Piramowicza 12 w Łodzi, oznaczał wyjątkowe wydarzenie z nowego roku liturgicznego Cerkwi Prawosławnej w Polsce. To wyjątkowe Święto historycznie ukazuje na wydarzenia z IV wieku, jednak duchowo ciągle jest aktualne dla wszystkich pokoleń wiernych.

Nabożeństwom Całonocnego Czuwania i Boskiej Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej – Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Biskup Atanazy, w asyście duchowieństwa parafii.

Wieczorne nabożeństwo w swojej celebrze i rycie skupiło się wokół Krzyża Pańskiego, który przebywał aż do jego końca na Świętym Ołtarzu. Dopiero końcowy śpiew Swiatyj Boże umożliwił eksponowanie Drzewa Krzyża Pańskiego w centrum świątyni św. Olgi. Od tego momentu duchowieństwo i wierni mogli pokłonić się i ucałować Święty Krzyż Pański z nieodłącznym pomazaniem olejem, co zawsze oznacza pełnię duchowej radości i łaski Święta.

Pod koniec piątkowej Boskiej Liturgii do wiernych zwrócił się Biskup Atanazy opisując rys historyczny Święta ale także uświadamiając rolę Krzyża w życiu prawosławnego chrześcijanina. Krzyż jest dziś bronią w walce z szatanem i złem tego świata, bo taka była wola Tego, Który został na nim wyniesiony, uświęcając ten znak na wieczność. Na krzyżu umierali najgorsi złoczyńcy, była to śmierć w męczarniach i pełna hańby – Jezus Chrystus Swoją śmiercią uświęcił Krzyż i nadał mu nowotestamentowe, zbawcze znaczenie – to w Krzyżu zwyciężamy! – akcentował Hierarcha.

Świąteczny charakter nabożeństwa potęguje ilość wiernych, którzy tego dnia podchodzą do Świętych Tajemnic Ciała i Krwi Pańskich, Świętej Spowiedzi – tak się też stało i tego wyjątkowego dnia.

Radość przeplata się ze smutkiem, bo Krzyż Pański to Boży dar ludziom lecz przypomina tragiczne wydarzenia sprzed dwóch tysiącleci, które powodowała zawiść ludzka i pragnienie władzy fizycznej a nie duchowej, jaką przyniósł na ziemię Syn Boży.

Jego Ekscelencja Biskup Atanazy pozdrowił duchowieństwo i wiernych oraz życzył, by pamięć o Krzyżu Pańskim nieodłącznie towarzyszyła wszystkim w każdym momencie życia na ziemi, bo to pamięć zbawienna dla dusz.

Siłą Drogiego i Życiodajnego Krzyża zachowaj Panie nas wszystkich !

tekst i foto: redakcjalp