Wniebowstąpienie Pańskie 2024 rok

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego to jedno z Dwunastu Wielkich Świąt Cerkwi Prawosławnej w roku liturgicznym. Data jego świętowania jest uzależniona od daty Wielkanocy – Paschy Jezusa Chrystusa – bo wypada w 40 dniu po Zmartwychwstaniu Chrystusa.

W łódzkiej cerkwi św. Olgi nabożeństwa świąteczne celebrował Biskup Atanazy oraz duchowni parafii.

Śpiewał chór parafialny pod kierunkiem matuszki Elżbiety Weremijewicz.

W czasie trwania świątecznej Liturgii homilię wygłosił Ordynariusz Dicezji – Władyka Atanazy. Hierarcha mówił o potrzebie miłości w życiu każdego wiernego – na wzór Boskiej miłości, z której dokonały się przeżywane liturgiczne momenty w życiu Kościoła. Obecnie znajdujemy się w okresie oczekiwania – jak Apostołowie, Którzy oczekiwali na przyjście, posłanie Pocieszyciela – Ducha Świętego, Ducha Prawdy – mówił Biskup Atanazy.

Pod koniec nabożeństwa Władyka Atanazy wyraził wyrazy wdzięczności tym wszystkim, którzy zdołali tego dnia zjawić się w łódzkiej świątyni św. Olgi, by wspólnie przeżywać radość Wniebowstąpienia. Zaapelował, by owe święte dni wyczekiwania zostały godnie i bogobojnie spędzone na modlitwie mimo życiowych problemów, które skłaniają nas ku tej modlitwie.

tekst i foto: redakcjalp