Chór krakowskiej parafii zdobył II miejsce na Festiwalu w Hajnówce

W dniach 13-18 maja 2024 roku w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce odbył się 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Otwarcia Festiwalu dokonał Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Koncert inauguracyjny, zgodnie z tradycją wykonał ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix Festiwalu – Chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza „Universitas” w Jassach w Rumunii.

Z Błogosławieństwa, Jego Ekscelencji, Najprzewiewniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego naszą Diecezję w tegorocznym Festiwalu reprezentował Chór Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Podczas dwóch dni przesłuchań zaprezentowało się 25 chórów z Polski i z za granicy. Krakowski chór pod dyrekcja matuszki Valerii Mutinej zaprezentował następujące utwory:

·      Kondakion „Dusze Moja”, Igor Sachno.

·      Stichera „Wsiech Skorbiaszczych Radostie”, Melodia bułgarska, op. Popova-Platonova.

·      Hymn „Swietie Tichij”, Melodia gruzińska.

·      Małoje Sławosłowije „Szestopsałmije”, harm. Julia Voskobojnikova.

·      Pieśń Cherubinów, Melodia na: Nynie Siły Niebiesnyja”, harm. F. Lvovskij.

·      „Paschalnoje naczalo”, Troparion Paschy w różnych tradycjach.

Jury w składzie, Prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk, Ks. dr. Alexandrel Barnea, Prof. dr hab. Grzegorz Pecka, Aleksandr Brandaws, Dr hab. Jan Połowianiukbardzo wysoko oceniło występ konkursowy i poziom artystyczny Chóru Parafii Prawosławnej w Krakowie i przyznało II miejsce w kategorii Chórów parafialnych miejskich. Gratulujemy Dyrygentce i Chórzystom!

Festiwal odbywał się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

* Chór Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie tworzą jej parafianie. Na przestrzeni ponad 100 – letniej historii zmieniło się kilka pokoleń chórzystów i dyrygentów, ale styl śpiewu zachowuje swoją ciągłość. To chyba największe bogactwo jakim może się podzielić chór zarówno z wiernymi podczas nabożeństw, jak i słuchaczami podczas koncertów. W przeszłości chór krakowskiej parafii uczestniczył w licznych koncertach oraz w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce w 2004 roku. Na co dzień towarzyszy wiernym w modlitwie podczas nabożeństw. Wśród zachowanych nazwisk byłych dyrygentów widnieją: Borys Kowalewski, Jan Niedźwiedzki,   mec. Leon Pantelewicz, Matuszka Julia Lachocka, Maria Feret, Wiesław Trzpis. Wśród byłych chórzystów również widnieją znane i szanowane nazwiska: prof. Adam Stalony Dobrzańskie, dr n. med Aleksander Bałasz, prof. Jerzy Nowosielski, inż. Jan Grygorowicz i jego syn prof. Aleksander Grygorowicz – architekt i autor projektu Soboru św. Trójcy w Hajnówce. Obecnie chór prowadzą Matuszka Ksenia Antosiuk i Matuszka Valeria Mutina.

Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie31-024 Kraków; ul. Szpitalna 24Web: www.krakow-cerkiew.pl  email: krakowcerkiew@gmail.com;Facebook: https://www.facebook.com/krakowcerkiew/