Święto Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Bielsku-Białej

 Święto Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Bielsku-Białej

Tegoroczne obchody Święta Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Bielsku-Białej miały charakter niezwykle wyjątkowy i wzruszający dla wielu parafian. W tym roku po raz pierwszy w  historii w nocy z soboty na niedzielę 4-5 maja na Podbeskidziu odbyła się nocna Paschalna jutrznia oraz Liturgia Święta.

W poprzednich latach możliwym było sprawowanie Liturgii Świętej w Bielsku-Białej w Wielką Sobotę a wierni w noc Paschalną i kolejne dni świąteczne uczestniczyli w nabożeństwach w Sosnowcu, Krakowie czy Częstochowie.

Obecny rok i wzniesienie tymczasowej cerkwi w Bielsku-Białej pozwolił aby w pełni liturgicznie obchodzić Wielki Tydzień poprzez środową sprawowaną Liturgię Uprzednio Uświęconych Darów, czwartkową Liturgię Świętą rozpoczynającą się z wieczerni – wspomnienie Mistycznej Wieczerzy. Kolejnym czwartkowym nabożeństwem była jutrznia Wielkiego Piątku z czytaniem dwunastu fragmentów Ewangelii męki Pańskiej.           
Wielki Piątek to najsmutniejszy dzień w kalendarzu cerkiewnym, tego dnia miała miejsce wieczernia z wyniesieniem płaszczanicy (całunu).

Wielka Sobota rozpoczęła się w Bielsku-Białej Liturgią Świętą św. Bazylego Wielkiego, która w swojej tradycji zaczyna się od nabożeństwa wieczerni. Podczas tej Liturgii czytanych jest piętnaście fragmentów Starego Testamentu oraz wezwanie „Powstań, Boże, sądź ziemię, albowiem Ty odziedziczysz wszystkie narody”, podczas którego kapłan oraz w całej cerkwi zmieniane są szaty z kolorów fioletowego na kolor biały.  

Bezpośrednio po sobotniej Liturgii Świętej miało miejsce pierwsze tego dnia poświęcenie koszyczków z produktami, które spożywaliśmy podczas śniadania Wielkanocnego. Kolejne święcenia koszyczków miały miejsce o 14:30, 15:15 oraz o 16:00 gromadząc przez cały dzień kilkaset osób, które pokłoniły się przed złożonym do Grobu Chrystusem.

W Paschalną noc o 23:30 rozpoczęło się nabożeństwo „połunoszcznicy” z czytaniem przed płaszczanicą kanonu Wielkiej Soboty.

Chwilę przed północą do Bielska-Białej dotarł Święty Ogień, który tego dnia w cudowny sposób zszedł w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i samolotem został przetransportowany do Warszawy a następnie delegacja naszych parafian przewiozła Święty Ogień do naszej cerkwi. To historyczne wydarzenie przyniosło dla parafii prawosławnej, parafian oraz wszystkich mieszkańców Podbeskidzia błogosławieństwo Zmartwychwstałego Chrystusa.

O północy w noc Paschalną po raz pierwszy w historii miasta rozbrzmiała stichira „Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić” a wraz ze stichirą ruszyła procesja dookoła cerkwi. Ku radości nas wszystkich obecnych wiernych było tak dużo, iż procesja podążająca dookoła cerkwi połączyła swój początek z końcem, tworząc koło a ogromna ilość osób stała dookoła świątyni.

W trakcie Paschalnej Boskiej Liturgii rozbrzmiał fragment Ewangelii według Ewangelisty św. Jana w językach cerkiewno-słowiańskim, polskim, greckim, rumuńskim, ukraińskim, łacińskim, francuskim, niemieckim, czeskim oraz angielskim, który czytany był przez ks. Michała oraz zaproszonych wiernych.

W końcówce nocnej Liturgii poświęcony został chleb paschalny – Artos oraz koszyczki wielkanocne.

W świąteczną niedzielę o godz. 13:00 miała miejsce Wielka Wieczernia wraz z procesją dookoła świątyni. Podczas procesji ponownie święcone były przyniesione paschalne pokarmy.

Niedzielne uroczystości zaszczycił swoją obecnością Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Pan Adam Ruśniak wraz z małżonką. Proboszcz Parafii Prawosławnej w Bielsku-Białej, ks. Michał Kuryło podziękował za obecność, doceniając jak dobre i budujące relacje są pomiędzy władzami miejskimi a obecnym i poprzednimi duchownymi sprawującymi posługę w stolicy Podbeskidzia. Na pamiątkę wizyty wręczona została ikona Świętej Trójcy oraz wielkanocny wypiek – Pascha. Zastępca Prezydenta Pan Adam Ruśniak podziękował za zaproszenie, pozdrowił wszystkich obecnych z przeżywanymi świętami Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa, podkreślając, iż miasto Bielsko-Biała jest „miastem splotów”, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. Słowa Prezydenta zakończyło gromkie „Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał”.

Drugi dzień świąt – Paschalny Poniedziałek w cerkwi w Bielsku-Białej to sprawowana Liturgia Święta, podczas której odbyła się procesja dookoła świątyni, rozgłaszająca całemu miastu, iż Chrystus Zmartwychwstał! Христос воскресе! Χριστός ανέστη! Христос воскрес!

tekst: ks. Michał Kuryło

zdjęcia: archiwum parafii w Bielsku-Białej