Chwalebne Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa, Częstochowa, 2024 rok

Chrystus Zmartwychwstał! Zaprawdę Zmartwychwstał!

Uroczystości paschalne w częstochowskiej świątyni prawosławnej rozpoczęły się w nocy z sobotę na niedzielę (4-5.05.2024), kiedy to delegacja z parafii przywiozła do cerkwi Święty Ogień.

Następnie o 23.30 rozpoczęło się nabożeństwo połunoszcznicy, podczas którego ze środka świątyni całun z wizerunkiem Chrystusa został wniesiony do prezbiterium.

Oczekując północy, wszyscy wierni opuścili cerkiew przy rozbrzemiwającej melodii: Woskresienije Twoje Chrystie Spasie, angieli pojut na niebiesiech… (Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach).

Gdy już wszyscy byli na zewnątrz, główne drzwi do świątyni zostały zamknięte. Następnie rozpoczęła się jutrznia paschalna. Po troparionach Zmartwychwstania Pańskiego o. Marcin otworzył drzwi do cerkwi krzyżem i wszyscy weszli do środka ,do pustej świątyni, która miała przedstawić wszystkim zgromadzonym obraz pustego grobu.

Po nabożeństwie jutrzni paschalnej około godziny 1.00 rozpoczęła się Boska Liturgia św. Jana Złotoustego. Po odczytanej perykopie ewangelicznej w kilku językach, do wiernych ze słowem zwrócił się proboszcz parafii o. Marcin. Kapłan odczytał paschalny list Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Po nabożeństwie został poświęcony artos (chleb paschalny), oraz nowa ikona Zmartwychwstania Pańskiego, która została ufundowana do częstochowskiej świątyni prawosławnej przez wiernych. Zostały także poświęcone pokarmy.

Na koniec uroczystości o. Marcin pozdrowił świątecznie wszystkich zebranych oraz podziękował wszystkim i każdemu z osobna za wszelką pomoc i obecność w tak pięknym i uroczystym dniu. Chór wykonał gromkie CHRYSTOS WOSKRESIE!

Przy całowaniu krzyża o. Marcin rozdał wszystkim paschalne pisanki, gotowane jak i te czekoladowe dla najmłodszych.

XB!

zdjęcia: Zhanna Wołowiecka