Palmowa Niedziela w Częstochowie

Palmowa Niedziela w Częstochowie

Uroczystości liturgiczne Palmowej Niedzieli 2024 rozpoczęły się w przededniu dnia niedzieli w sobotę wieczorem nabożeństwem całonocnego czuwania, podczas którego odbyło się poświęcenie palm. Po nabożeństwie wieczornym odbył się Sakrament Spowiedzi.

W sam dzień święta Wjazdu Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy o godzinie 10.00 w częstochowskiej świątyni prawosławnej była sprawowana Boska Liturgia św. Jana Złotoustego. Liczni wierni przybyli na nabożeństwo witając wjeżdżającego Zbawiciela tego dnia do Częstochowy. Wszyscy trzymali w rękach palmy i mówili: Błogosławiony, Który idzie w Imię Pana!

Do wiernych ze słowem homilii zwrócił się proboszcz parafii o. Marcin Bielawski. Kapłan przybliżył hisotryczne znaczenie święta, a także życzył, aby tego dnia Sam Chrystus wszedł do serc wszystkich zebranych po drodze wysłanych dobrymi uczynkami i cnotami.

Pod koniec nabożeństwa o. Marcin raz jeszcze poświęcił palmy, które zostały nabyte przez wiernych z Warsztatów Palemek, które odbyły się dzień wcześniej.

Na koniec uroczystości liturgicznych kapłan pozdrowił wszystkich zebranych i życzył dobrego świętowania, a następnie cnotliwego przeżywania Wielkiego Tygodnia.

zdjęcia: Zhanna Wołowiecka