ELEOS

ELEOS

Łódzki ELEOS w kwiatach…

Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, Atanazego, wolontariusze „Eleosu” w kwietniu kontynuowali działania charytatywne w Domach Dziecka oraz instytucjach niosących pomoc ludziom.

Przy wsparciu wolontariuszy z łódzkich szkół podstawowych i średnich, w kilku Domach Dziecka zorganizowaliśmy „Dzień wiosennych porządków”. Zarówno młodzież szkolna, jak i dzieci z Domów Dziecka, z wielkim entuzjazmem i zapałem wzięli się do pracy. Mycie okien i drzwi, sprzątanie podłóg i mebli, czy przekopywanie ziemi w ogródku sprawiły wszystkim ogromną radość. Prace te nie tylko poprawiały nastrój, ale również komunikację między ukraińską i polską młodzieżą. Przerwy na herbatę z ciasteczkiem, ciepłe babeczki, czy zdrowe przekąski, jak owoce, dodawały energii do dalszej pracy. Nawet najmniej ekscytujący temat stawał się interesujący w tak towarzyskim gronie, nawet najbardziej niechciane obowiązki domowe wydawały się lżejsze, gdy wykonywano je razem z innymi. Wspólne spędzanie czasu poza szkołą, integracja i radosna zabawa stanowiły niezapomniane doświadczenie, które coraz częściej brakuje współczesnej młodzieży.

Młodzież zajmowała się nie tylko porządkowaniem domu i terenu, ale również upiększaniem podwórka poprzez zasadzenie kwiatów i roślin doniczkowych. Łopata i grabki ledwo się wyrabiały, przemieszczając się z jednych rąk w drugie, z małych w duże, z czystych w brudne. Nasadziliśmy mnóstwo kwiatów, a po wykonaniu pracy podzieliliśmy obowiązki przy opiece nad roślinkami. Z kwiatów doniczkowych dzieci same tworzyły piękne kompozycje.

Po kilkugodzinnej pracy dzieci zerwały się do gier i zabaw sportowych, były gotowe do podjęcia kolejnego wyzwania. Uśmiechy rozjaśniały ich twarze, gdy wspólnie biegali, skakali i rywalizowali w zdrowej rywalizacji. W tej chwili nie było miejsca na myślenie o telefonach czy ekranach – prawdziwa magia dziejąca się tu i teraz. Wspólna aktywność fizyczna nie tylko umocniła więzi między nimi, ale również wzmacniała zdrowie i dobre samopoczucie każdego z uczestników, pozostawiając po sobie trwałe wspomnienie o dniu pełnym radości i wspólnych doświadczeń.

W jednym z Domów Dziecka zorganizowaliśmy zabawy językowe i edukacyjne. W atmosferze radosnej ekscytacji dzieci, które właśnie ukończyły kilkumiesięczny kurs języka polskiego, nie mogły doczekać się, aby zaprezentować swoje nowo nabyte umiejętności. Ich twórcza energia wypełniała pomieszczenie, a chęć nauki i zabawy splatała się w harmonijną melodię dźwięków i słów. Każde dziecko miało szansę błysnąć swoją kreatywnością i talentem językowym, budując jednocześnie więzi z innymi uczestnikami i pogłębiając swoją miłość do polskiego języka i kultury.

Takie zabawy językowe kilkakrotnie organizowaliśmy podczas trwania kursu języka polskiego. Jeden z Domów Dziecka odwiedziliśmy z pizzą i smakołykami.

Dla dzieci z najbardziej zaprzyjaźnionego Domu Dziecka podarowaliśmy pufy w kształcie piłki, ponieważ jest to grupa fanów piłki nożnej.

W kwietniu pamiętaliśmy o rodzinach w potrzebie (polskich i ukraińskich), regularnie pomagając im produktami spożywczymi; świadczyliśmy usługi tłumaczeniowe oraz koordynowaliśmy i rozliczyliśmy kurs języka polskiego w kilku Domach Dziecka.

Z całego serca dziękujemy Państwu za wsparcie, pomoc, dobre słowo, bezinteresowność i po prostu uśmiech. Każdomiesięczna cegiełka „Eleosu” to cegiełka każdego z Państwa. Każdego, kto o nas pamięta i nas wspiera.

Zoja Kuca