Choinka parafialna w Częstochowie

21 stycznia 2024 roku o godzinie 17.00 w częstochowskiej świątyni prawosławnej odbyła się choinka dla dzieci i młodzieży połączona z koncertem chórów dziecięcego oraz parafialnego.

W wydarzeniu wzięli udział częstochowscy parafianie wraz ze swoimi dziećmi, a specjalnym Gościem był Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie Pan Andrzej Szostek.

O godzinie 17.00 rodzice wraz z dziećmi zebrali się w świątyni, aby wysłuchać pięknych kolęd i wierszyków w wykonaniu chóru dziecięcego. Po przepięknym wystąpieniu najmłodszych parafian o. Marcin Bielawski, proboszcz parafii, wręczył kwiaty dyrygentce chóru p. Swietłanie i podziękował za profesjonalną opiekę nad kształceniem muzycznym dzieci, gdzie nieustannie rozwijana jest idea wychwalania Boga poprzez śpiew cerkiewny.

Kolejnym punktem programu było rozdanie nagród dla uczniów Punktu Katechetycznego, którzy wzięli udział w konkursie “Kartka Świąteczna 2023/2024”. Wszystkie wykonane prace zostały ocenione ex aequo, a nagrody dla uczniów rozdał Szacowny Gość wydarzenia Pan Dyrektor szkoły Andrzej Szostek. Po rozdaniu nagród zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

Następnie wywołany do wystąpienia został chór parafialny, który w swoim wykonaniu oczarował zebranych wychwalaniem Boga śpiewając przepiekne kolędy. Po wysłuchaniu utworów mówiących o Nowonarodzonym Jezusie Chrystusie o. Marcin wręczył kwiaty dyrygentce chóru matuszce Zofii Bielawskiej z zaznaczeniem i wielką wdzięcznością, że chór parafialny upiększa oprawą muzyczną każde nabożeństwo w częstochowskiej świątyni.

Po wysłuchaniu koncertów chórów głos zabrał Pan Dyrektor szkoły Andrzej Szostek. Podczas swego wystąpienia p. Andrzej zaznaczył radość z możliwości uczestnictwa w tak podniosłym wydarzeniu, a także wyraził szczęście, że Punkt Katechetyczny działający przy częstochowskiej parafii nie ogranicza się tylko do lekcji katechezy, ale sprawia, że uczniowie mogą rozwijać się muzycznie i kulturalnie wielbiąc przy tym Boga Jedynego.

Następnie rodzice wraz ze swoimi Pociechami oczekiwali na kolejnego zacnego gościa… Mikołaja ze śnieżynką, który przyjechał specjalnie do częstochowskich dzieci, aby rozdać prezenty.

Jednak nie było łatwo, bowiem każdy uczestnik musiał przed Mikołajem powiedzieć wierszyk lub zaśpiewać kolędę. Wszystkie prezenty zostały rozdane, a uśmiech na twarzach dzieci i rodziców był tego dnia bezcenny. Mikołaj nie zapomniał o Starościnie Rady Parafialnej Pani Lubie Krawczunowskiej, a nawet o zacnym Gościu Panu Andrzeju Szostku obdarowując Ich podarkami.

Nie zabrakło także wspólnego kolędowania i wielkich uśmiechów na twarzach dzieci, rodziców i zebranych wiernych.

Na koniec uroczystości ojciec Marcin podziękował wszystkim zebranym za obecność i pozdrawiając, życzył, aby każdy zaniósł do swego domu radość Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa.

zdjęcia: Zhanna WołowieckaJulia Wołowiecka

zob: https://czestochowa.cerkiew.pl/20240122-choinka-parafialna-2024