Polichormie w dolnej cerkwi św. Mikołaja w Częstochowie

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w minionym tygodniu ikonopisarka p. Alicja Ignaciuk wykonała polichromie w dolnej świątyni znajdującej się pod częścią ołtarzową w częstochowskiej cerkwi. Freski będą przypominać wszystkim o ważności tego miejsca. W wykonaniu polichromii pomagali także uczniowie Punktu Katechetycznego, którzy mogli spróbować swoich możliwości w formie zorganizowanych warsztatów ikonopisarskich.

To nie koniec prac. Planowane są także malowidła w części ołtarzowej, oraz w nawach bocznych.

Dolna cerkiew św. Mikołaja służy głównie jako babtysterium, a po remoncie w ubiegłym roku stała się miejscem, w którym prowadzona jest lekcja religii prawosławnej. W dolnej cerkwi odbywają się także próby chórów, spotkania młodzieży, nauki j. polskiego dla uchodźców zza wschodniej granicy.

W niedalekiej przyszłości odbędzie się remont części ołtarzowej, przygotowując cerkiewkę do odprawiania nabożeństw Świętej Liturgii, które są wpisane w harmonogram nabożeństw w tygodniu w okresie zimowym.

zob: https://czestochowa.cerkiew.pl/20231218-polichromie-w-dolnej-cerkwi-sw-mikolaja