Lekcja otwarta w Punkcie Katechetycznym w Częstochowie

13 grudnia 2023 roku w Prawosławnym Międzyszkolnym Punkcie Katechetycznym odbyła się lekcja otwarta dla uczniów i rodziców.

Była to wyjątkowa lekcja religii, bowiem tego dnia ojciec Marcin Bielawski gościł w dolnej świątyni św. Mikołaja Ikonopisarkę p. Alicję Ignaciuk z Białegostoku, która od poniedziałku 11 grudnia 2023 podniosła trud wykonania fresków w dolnej cerkwi, a uczniowie i uczennice religii prawosławnej pod okiem rodziców mogli spróbować swoich sił w procesie kalkowania i nanoszenia na ścianę zarysu kupieli chrzcielnej.

Ojciec Marcin wprowadzając młodzież w temat teologii ikony przeszedł do przekazania głosu dla Ikonopisarki p. Alicji. Pani Alicja opowiedziała młodzieży jak w teorii przebiega proces pisania ikon na deskach, a także jak odbywa się przygotowanie ikonopisarza do napisania fresków na ścianach.

Po interesującym wystąpieniu, Ikonopisarka zaprosiła uczniów do wykonania wspólnymi siłami kalki kupieli chrzcielnej na ścianie w świątyni. Uczniowie Punktu Katechetycznego wspólnymi siłami sprostali zadaniu.

Celem otwartej lekcji jest przede wszystkim poszerzanie horyzontów dla uczniów i rodziców oraz pokazanie, że nauka to nie tylko książki, a przede wszystkim działania. Działania, które połączone z modlitwą i zaangażowaniem w życie cerkwi sprawiają, że przekazana teologiczna wiedza pozostanie w sercach młodych ludzi na zawsze, a fresk będzie podziwiany przez setki wiernych odwiedzających na modlitwę dolną świątynię w cerkwi w Częstochowie.

zdjęcia: Tatiana Basik, ks. Marcin Bielawski