Sobota rodzicielska i spotkanie prawosławnych seniorów w Sosnowcu

4 listopada 2023 r., Cerkiew prawosławna modli się szczególnie za osoby zmarłe. To sobota św. Dymitra.

Ten dzień w kalendarzu cerkiewnym nazywany jest sobotą rodzicielską. Przypomina nam o naszych relacjach z tymi wszystkimi, którzy odeszli już do wieczności i motywuje do przekazania im cennego daru. Tym darem jest nasza pamięć i modlitwa.

Tego dnia została odsłużona Boska Liturgia, podczas której wspominano osoby zmarłe – kapłanów sosnowieckiej świątyni, parafian, naszych przodków, wszystkich którzy odeszli do wieczności.

Bezpośrednio po Liturgii, w Domu św. Mikołaja odbyło się okolicznościowe spotkanie seniorów skupionych wokół sosnowieckiej cerkwi. Liczne zgromadzone grono wspominało minione lata, odświeżało wydarzenia z przeszłości, wymieniało osoby, które odeszły. Było to okazja do integracji i spotkania towarzyskiego, jednak tego dnia najważniejsza była wspólna modlitwa za osoby zmarłe.

Spotkanie zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem pieśni „Wiecznaja pamiat”. Szczególnie pamięci modlitewnej polecamy naszych parafian, którzy odeszli w ostatnim czasie:

Śp. ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski
Śp. Maria Szumakowicz