Świąteczne uroczystości w turkowickim monasterze

Świąteczne uroczystości w turkowickim monasterze

Opublikowane przez orthodox.pl

Na dzień święta Złożenia Szaty Przenajświętszej Bogarodzicy w konstantynopolitańskiej Blachernie 14-15 lipca, prawosławny lud naszej Cerkwi podąża do Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach na Chełmszczyźnie, aby uroczyście zanosić modlitwy przed Ikoną Turkowickiej Matki Bożej.

Na przestrzeni już 24 lat trwa proces odradzania życia monastycznego w Turkowicach. Jest to systematyczna realizacja planu Bożego dla tego uświęconego modlitwą miejsca, upodobanego przez samą Bogarodzicę. Zawdzięczając ogromnemu zaangażowaniu prawosławnych wiernych w Polsce przez „Wspólne Dzieło” na terenie monasterskiej posesji wzniesiono nową cerkiew p.w. św. Paraskiewy Wyznawczyni oraz monasterski budynek, co świadczy o żywotności Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, arcybiskup Abel wraz z przybyłymi hierarchami: arcybiskupem przemyskim i gorlickim Paisjuszem i biskupem łódzkim i poznańskim Atanazym. W wigilię święta, do Turkowic zaczęli zjeżdżać pielgrzymi, nawet z bardzo odległych terenów. Na turkowickim święcie licznie zgromadziło się duchowieństwo z niemalże wszystkich diecezji naszej Cerkwi. Nie zabrakło też pielgrzymów z Ukrainy.

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem hierarchów przez matuszkę ihumenię Elżbietę wraz z siostrami przed całonocnym czuwaniem. Następnie po wieczornym posiłku biskup Atanazy odsłużył akatyst przed Ikoną Turkowickiej Bogarodzicy oraz wygłosił do zebranych homilię. Pierwszą św. Liturgię sprawował ks. Paweł Janiel, posługujący w turkowickim monasterze.

Podczas uroczystej, świątecznej św. Liturgii okolicznościową homilię wygłosił arcybiskup Paisjusz. Pięknymi akordami męskich głosów, sprawowane nabożeństwa, upiększał chór duchowieństwa Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod kierownictwem diakona Jana Natiażko. Uroczystości liturgiczne zakończyły się świąteczną procesją.
Na zakończenie ze słowem do zebranych zwrócił się arcybiskup Abel, dziękując za przyjazd do Turkowic arcypasterzom, licznie zgromadzonemu duchowieństwu i chórowi oraz wszystkim pielgrzymom.

ks. mitrat Witold Charkiewicz

foto: redakcjalp