Powitanie nowego proboszcza w Bielsku-Białej

Powitanie nowego proboszcza w Bielsku-Białej

17 czerwca 2023 roku w kościele Trójcy Przenajświętszej o godzinie 9.00 odbyła się Święta Liturgia.

Tego dnia nabożeństwu przewodniczył Delegat Biskupa Atanazego – Dziekan krakowski ks. Jarosław Antosiuk z Krakowa w asyście ks. Marcina Bielawskiego oraz ks. Michała Kuryło mianowanego z dniem 12 czerwca 2023 roku nowym proboszczem Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej.

Po odczytaniu perykopy ewangelicznej do wiernych zwrócił się ze słowem homilii ks. Jarosław. Kapłan zaznaczył, jak ważne jest, aby w dzisiejszym świecie nie osądzać drugiego człowieka. “My często widzimy błędy u drugiego, zapominając, że sami jesteśmy niedoskonali” – mówił ks. Jarosław.

Na koniec nabożeństwa Dziekan dekanatu krakowskiego w Imieniu Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego odczytał dekret zwalniający ze stanowiska proboszcza Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy ks. Marcina Bielawskiego. Następnie został odczytany kolejny dekret mianujący nowego proboszcza parafii ks. Michała Kuryło. Ks. Jarosław w swoim wystąpieniu zaznaczył: “przyjmijcie ojca Michała jak syna, a słuchajcie jak ojca”.

Przedstawiciele Rady Parafialnej zabrali głos, dziękując ks. Marcinowi i jego matuszce Zofii za trud włożony w rozwój parafii. To właśnie w ciągu niemalże dwóch lat Punkt Duszpasterski został przekształcony w samodzielną parafię, a władze miasta na czele z Prezydentem przyznali działkę pod budowę pierwszej świątyni prawosławnej w Bielsku-Białej. Przedstawiciele Rady Parafialnej wręczyli matuszce Zofii kwiaty, a ks. Marcinowi piękne obłaczenije. Ksiądz Marcin podziękował wszystkim zebranym za cudowne wspólne dwa lata. Kapłan zaznaczył, że niewątpliwie inne parafie powinny brać przykład ze wspólnoty prawosławnych wiernych z Bielska-Białej, bowiem praktycznie wszyscy zebrani na każdej Świętej Liturgii przystępują do Sakramentu Spowiedzi i Sakramentu Eucharystii. Ks. Marcin podziękował za to, że pomimo nie posiadania (jeszcze) własnej cerkwi, pomimo nabożeństw w soboty, wierni znajdują czas, aby jednoczyć się z Bogiem na Niwie Chrystusowej do zbawienia uczęszczając na nabożeństwa organizowane w katolickim kościele dzięki uprzejmości ks. Józefa Oleszki – proboszcza rzymskokatolickiej parafii.

Następnie słowa przywitania zostały skierowane do ks. Michała. Rada Parafialna i wierni przywitali kapłana gorącymi uśmiechami, życząc Bożego błogosławieństwa w sprawowaniu posługi duszpasterskiej w nowo powstającej parafii. Ksiądz Michał podziękował za ciepłe przyjęcie i prosił o modlitewne wsparcie, aby cel budowy świątyni pod okiem nowego proboszcza realizował się Bogiem Błogosławiony.

Po wzruszających chwilach zostało wykonane wspólne zdjęcie, po czym wierni spotkali się standardowo przy herbacie.

Następne nabożeństwo już 1.07.2023 roku o godzinie 9.00 (Sakrament Spowiedzi godz. 8.30).

UWAGA! NABOŻEŃSTWA OD 1.07.2023 sprawowane będą CO TYDZIEŃ (w soboty o godz. 9.00).

tekst: ks. Marcin Bielawski
zdjęcia: lektor Ivan Sasparafianie

zob: https://bielskobiala.cerkiew.pl/20230619-powitanie-nowego-proboszcza