Ostatnia niedziela przed Wielkim Postem

Ostatnia niedziela przed Wielkim Postem

Jest to Niedziela Przebaczenia Win, zwana także Wspomnieniem Wygnania Prarodziców z Raju. Wyjątkowość tego dnia polega na zmianie nastroju nabożeństw oraz wystroju świątyni i szat duchownych na wielkopostne.

Niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył Władyka Atanazy w asyście miejscowego duchowieństwa i gości. Po odczytaniu fragmentów Ewangelii został przeczytany w dwóch językach List Arcypasterski Władyki Atanazego na Wielki Post 2023 roku. Sakramenty Spowiedzi oraz Eucharystii to nieodłącznie dwa trwałe elementy sprawowania posługi duchownych w Łodzi. Po raz kolejny Eucharystię udzielano z dwóch kielichów.

Po sprawowaniu Boskiej Liturgii odsłużono wieczernię z elementami postnych modlitw oraz śpiewów. Zmieniono także kolory szat w świątyni i kapłańskich na ciemne, wielkopostne. Na sam koniec wszystkich nabożeństw miał miejsce wyjątkowy Obrzęd Przebaczenia, który wyjaśnił Biskup Atanazy w zwięzłych, postnych słowach. Podczas jego trwania wierni podchodzili do biskupa Atanazego i wszystkich duchownych, prosząc wzajemnie o wybaczenie wszelkich przewinień.

Niech Dobry Bóg wybaczy nam nasze winy oraz natchnie potrzebną siłą do postnych wyrzeczeń.

tekst i foto: redakcjalp