Bydgoskie bliny

Bydgoskie bliny

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, w dniach 25-26 lutego w Bydgoszczy odbyło się diecezjalne spotkanie młodzieży prawosławnej. Łącznie do Bydgoszczy przybyło dziewiętnaście osób z Łodzi, Krakowa, Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy. Przyczynkiem do wyjazdu było zaproszenie nas przez ks. Mariana Radziwona, proboszcza bydgoskiej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy na tradycyjne „bydgoskie bliny”, które tamtejsza parafia prawosławna organizuje od kilkunastu lat co roku przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Bydgoskie bliny dzięki uprzejmości władz uczelni odbyły się na terenie Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Spotkanie  miało na celu połączenie muzycznych i kulinarnych tradycji polskiego prawosławia. Część artystyczna podzielona została na dwie części. Jako pierwsze zaprezentowało się męskie trio pod przewodnictwem Łukasza Hajduczenia. Wykonano pieśni Wielkiego Postu, Całonocnego Czuwania i Boskiej Liturgii, m.in. „Zmiłuj się nade mną Boże” (fragment z Psalmu 50), Trisagion (po grecku), „Błogosław moja duszo Pana” (z Psalmu 103), „Niech modlitwa moja wznosi się jak dym kadzidlany przed Tobą” oraz Pieśń Cherubinów.  Chór śpiewał także na cześć Bogurodzicy, aranżując słowa Pozdrowienia Anielskiego oraz pieśni “Zaprawdę godnym jest”.

Jako drugi zaprentował się kwartet, któremu przewodniczył Michał Hajduczenia. Repertuar występujących zaskoczył nas nieoczekiwaym wykonaniem ukraińskich piosenek, takich jak “Ти ж мене підманула”, “Як тебе не любити, Києве мій”, “Гуцулка Ксеня” oraz “Рідна мати моя”. Zabrzmiała także polka, fachowo wykonana na akordeonie, czy też utwory zagrane na bandurze. Koncert zakończył się wykonaniem pieśni serbskich i macedońskich.

Po uroczystym koncercie wszystkich słuchaczy zaproszono na bliny z dżemem, miodem i serem i innymi pysznościami. Nasi bractwowicze brali czynny udział w organizowaniu świątecznego stołu.

W niedzielę podczas Boskiej Liturgii młodzież z BMP naszej diecezji licznie przystąpiła do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.  Niezwykłym przeżyciem była dla nas modlitwa w małej, jednak przepełnionej ludźmi cerkwi p.w. św. Mikołaja.  Po Liturgii Świętej, wieczerni wraz z obrzędem przebaczenia win ojciec Marian skierował do młodzieży gorące słowa pozdrowienia i wyraził nadzieję, że nasze spotkanie w Bydgoszczy nie będzie ostatnim.

Po nabożeństwach w bydgoskiej cerkwi młodzież częściowo rozdzieliła się, bowiem bractwowicze z Krakowa udali się na pociąg do domu a młodzież z Łodzi i Piotrkowa pojechała do Torunia.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować Bogu za możliwość uczestniczenia w tym wspaniałym wydarzeniu, a także władyce Atanazemu, o. Marianowi, opiekunom duchownym o. Adamowi z Łodzi, o. Pawłowi z Radomia, o. Aleksandrowi z Krakowa i o. Michałowi z Piotrkowa Trybunalskiego.

Specjalne podziękowania kierujemy do matuszki Nadziei Hajduczenia za niezwykle ciepłe przyjęcie, oprowadzenie i przybliżenie historii toruńskiej cerkwi, miasta jak i wyjątkowych lokalnych zabytków.

Mamy nadzieję, że każdy z nas zaznał wielkiej duchowej radości na dobry początek Wielkiego Postu!

tekst: Mariia Tuchkova
zdjęcia: BMP diecezji łódzko-poznańskiej