Święta Bożego Narodzenia w Łodzi

Święta Bożego Narodzenia w Łodzi

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się jeszcze w piątkowy poranek, ponieważ odsłużono jako pierwsze nabożeństwo, uroczyste Królewskie Godziny Kanoniczne. Bezpośrednio po nich Biskup Atanazy przewodniczył Boskiej Liturgii autorstwa św. Bazylego Wielkiego.

Wieczorem Władyka Atanazy celebrował Wielkie Powieczerze wraz z Jutrznią, by następnego dnia przewodniczyć uroczystej celebrze Boskiej Liturgii w Święto Bożego Narodzenia. Nabożeństwo to było częściowo transmitowane w Telewizji Polskiej.

Modlitwa w świątyni p.w. Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej kijowskiej Olgi zebrała na wszystkich nabożeństwach rzesze wiernych, którzy wypełnili nie tylko cerkiew ale także dusze i serca kapłanów, którzy ofiarnie sprawowali Sakramenty.

Biskup Atanazy podkreślił tego dnia wyjątkowość świątecznej modlitwy za cały świat, bowiem modlitwa cerkiewna łączy wszystkich bez względu na miejsce i czas – powiedział Władyka. Hierarcha zaznaczył także, że tego dnia radość świąteczna przeplata się z czasem konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz informacjami stamtąd obiegającymi świat. Prawosławni wierni nie mogą czuć się zatrwożeni, bo mają możliwość modlitewnego oczekiwania zakończenia wojny. Tak postępowali nasi przodkowie, tak czynimy też my, gdy zbieramy się na modlitwę o pokój.

Władyka Atanazy wyraził głęboką wdzięczność oraz zaprosił wszystkich na wieczorne nabożeństwo, które poprzedza niedzielne świętowanie Bożego Narodzenia.

W niedzielę Arcypasterz przewodniczył Boskiej Liturgii, po której razem z duchownymi oraz chórem parafialnym pod dyrekcją matuszki Elżbiety Weremijewicz wyśpiewano wiele kolęd prawosławnych. Widoczne łzy na policzkach duchownych oraz wiernych potwierdziły zasadność smutnego wyczekiwania ale nie popadania w stan beznadziejności, ponieważ wierzymy, że Chrystus narodził się także w duszach naszych wrogów, którzy przemienią negatywne decyzje w radosne trwanie przy Chrystusie Nowonarodzonym.

Pod koniec modlitwy i śpiewów w świątyni św. Olgi, Biskup Atanazy rozdał najmłodszym parafianom prezenty oraz obdarował wszystkich słodyczami wraz z radosnym okrzykiem: Chrystus się Rodzi – Wychwalajcie Go !!!

tekst i foto: diecezjalp