BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej w Zakopanem

BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej w Zakopanem

W dniach 23-25 września 2022 roku młodzież z Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko – Poznańskiej uczestniczyła w wyjeździe do Zakopanego.  Do stolicy Polskich gór przyjechali bractwowicze z Łodzi, Krakowa, Radomia, Częstochowy oraz Piotrkowa Trybunalskiego, którzy do miejsca zakwaterowania dotarli w piątkowy wieczór.  Opiekunami byli ks. Paweł Sidoruk, hieromnich Aleksander (Mokriszczew) oraz ks. Michał Kuryło.

Sobota rozpoczęła się wczesnym rankiem od ponad trzykilometrowego spaceru, którego celem był najstarszy kościół w Zakopanem pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie sprawowana była Boska Liturgia. Nabożeństwo celebrował hieromnich Aleksander (Mokriszczew) z Krakowa wraz z ks. Michałem Kuryło z Piotrkowa Trybunalskiego.
Ze słowem pouczenia do zebranych zwrócił się opiekun duchowy Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko – Poznańskiej ks. Paweł Sidoruk. Kaznodzieja w swojej homilii nawiązał do przytaczanego tego dnia fragmentu Ewangelii. Podczas nabożeństwa śpiewał chór młodzieży z całej diecezji.     
Bezpośrednio po Liturgii  Świętej młodzież wesołym busem dotarła do bram Tatrzańskiego Parku Narodowego – na Palenicę Białczańską. Tu też rozpoczęła się piesza wędrówka do celu – Morskiego Oka. Po kilku godzinach drogi spędzonej w miłym towarzystwie, podziwiając wspaniałe krajobrazy grupa dotarła na miejsce. Wszystkich ogarnął zapierający dech w piersiach widok jeziora położonego u podnóża gór. Ostatnim punktem tego dnia było wspólne ognisko w miejscu zakwaterowania – na Gubałówce. Przy pieczeniu kiełbasek wybrzmiewały znane młodzieży pieśni i przyśpiewki. Był to wspaniały moment, aby starsze pokolenie przekazało tą piękną tradycję, jaką są wspólne śpiewy podczas ogniska, dla obecnego młodszego pokolenia bractwowiczów.    

Niedziela rozpoczęła się modlitwami porannymi. Bezpośrednio po nich zapoznaliśmy się z działalnością poszczególnych bractw parafialnych naszej diecezji.
Ostatnim punktem wyjazdu był spacer zakopiańskimi Krupówkami. Stąd młodzież wraz z opiekunami duchowymi rozjechała się do swoich parafii.          
Wyrażamy głęboką nadzieję, iż tego typu inicjatywy będą zachęcać dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu cerkiewnym.

Wyjazd był współfinansowany ze środków Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS. Podczas wyjazdu był realizowany projekt „Młodzież wobec wyzwań współczesności – wojna na Ukrainie”.

zdjęcia: BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej           
tekst: ks. Michał Kuryło