Wyniesienie Św. Krzyża i początek postu przed Świętem Zaśnięcia Bogurodzicy

Wyniesienie Św. Krzyża i początek postu przed Świętem Zaśnięcia Bogurodzicy

Minionej soboty, tj. 13 sierpnia, w godzinach wieczornych Jego Ekscelencja Biskup Atanazy przewodniczył sprawowanemu nabożeństwu Całonocnego Czuwania w cerkwi św. Olgi. Władyce asystowało parafialne duchowieństwo a śpiewał chór pod kierownictwem matuszki Elżbiety Weremijewicz.

Pod koniec Czuwania, przy śpiewie Swiatyj Boże został z Ołtarza przeniesiony Św. Krzyż i wyeksponowany na środku świątyni. Bp Atanazy pomazał wszystkich zebranych świętym olejem i podziękował za tak liczną obecność na tym wyjątkowym nabożeństwie.

Niedzielny poranek rozpoczął się sprawowanym przed Boską Liturgią – Poświęceniem Wody. Władyka pouczył wszystkich sięgając do genezy tego dnia w prawosławnym obrządku i wytłumaczył w jakim celu i dlaczego świętujemy. Hierarcha przypomniał także o rozpoczętym poście poprzedzającym święto Zaśnięcia Bogurodzicy oraz przedstawił historyczny, jak i liturgiczny wydźwięk wyjątkowości tego krótkiego lecz srogiego postu.

Na koniec cerkiewnych uroczystości Władyka Atanazy życzył wszystkim niegasnących sił duchowych na ten okres postu oraz zachęcał do podjęcia wszelkich wysiłków ascetycznych na miarę zdrowia każdego wiernego. Dziękując wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, bp Atanazy pozdrowił szczególnie tych, którzy przystąpili do Świętych Sakramentów: Pokuty i Eucharystii zaznaczając jednocześnie, że jedynie w ten sposób można zmienić świat – poprzez nieustanne dążenie do przemiany samego siebie w pokorze.

Krestu Twojemu pokłaniajemsia, Władyko; i Swiatoje Woskresienije Twoje sławim !

tekst i foto: redakcjalp