Uroczystości Supraskiej Ikony Bogurodzicy

Uroczystości Supraskiej Ikony Bogurodzicy

Opublikowane przez orthodox.pl w Aktualności, Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej

10 sierpnia Cerkiew prawosławna w sposób szczególny oddaje pokłon Matce Bożej w jej Supraskiej Ikonie „Hodegetrii”. Uroczystości, jak co roku, zgromadziły w dniach 9-10 sierpnia tłumy wiernych z regionu, kraju i zagranicy. Wielu z nich przybyło w tradycyjnie organizowanych pielgrzymkach – pieszych z Białegostoku, kajakowej z Gródka, autokarowej z Orli, Hajnówki i Warszawy.

Główne uroczystości rozpoczęło całonocne czuwanie. Przewodniczył mu Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, który przed nabożeństwem zwrócił się do wiernych ze słowem. Powiedział o szczególnym znaczeniu orędownictwa Bogurodzicy przed Jej Synem Jezusem Chrystusem. W słowie nawiązał do obecnego w Ewangelii św. Jana opisu cudu w Kanie Galilejskiej. Jego Eminencji asystowali hierarchowie: arcybiskup białostocki i gdański Jakub, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup supraski Andrzej i biskup siemiatycki Warsonofiusz, a także licznie zgromadzeni duchowni.

Nabożeństwa w monasterskich cerkwiach trwały całą noc. Po przeczytaniu reguły modlitewnej przed św. Eucharystią, odsłużono akatyst do Bogurodzicy, któremu przewodniczył arcybiskup Jerzy. Następnie przy katakumbach odczytany  został akatyst za zmarłych. W dniu święta celebrowano trzy Święte Liturgie. Nocnej Liturgii w cerkwi św. Jana Teologa przewodniczył biskup Atanazy, porannej Liturgii w cerkwi Zwiastowania – arcybiskup Grzegorz.

Ostatnią św. Liturgię na dziedzińcu monasterskim celebrował metropolita Sawa w asyście hierarchów i duchowieństwa. Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii z arcypasterskim pouczeniem zwrócił się do wiernych biskup Warsonofiusz, który mówił m.in. o znaczeniu wierności prawosławiu.

Podczas nabożeństwa obecni byli również oficjalni goście: poseł na Sejm RP Eugeniusz Czykwin, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, radny sejmiku województwa podlaskiego Sławomir Nazaruk, przedstawiciele świata nauki i kultury.

Po św. Liturgii miała miejsce tradycyjna procesja wokół cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy. Po niej głos zabrał metropolita Sawa. Podziękował za przybycie gościom, hierarchom, duchowieństwu i wszystkim wiernym. W sposób szczególny zwrócił się do archimandryty Hieronima, który na uroczystości przybył z Brazylii. Wyraził słowa uznania wobec pani rektor Politechniki Białostockiej za szczególne zaangażowanie w projekt badania i ratowania supraskich katakumb.

Na zakończenie uroczystości przy radosnym śpiewie „Axios” (Godny) wręczone zostały Ordery św. Marii Magdaleny członkom studium ikonograficznego Ikonique (Wiktor, Mikołaj, Aleksiej Downarowie i Dmitrij Czuprys), autorom fresków w cerkwi Zwiastowania.

Podczas tegorocznych nabożeństw śpiewał supraski chór parafialny, a także dwa chóry przybyłe gościnnie: parafii św. Jerzego w Białymstoku i chór Filoi.

tekst i foto: Michał Gołub i redakcjalp