Pielgrzymka z Białegostoku w Częstochowie

Pielgrzymka z Białegostoku w Częstochowie

W dniach 2-3 lipca 2022 roku społeczność prawosławna w Częstochowie przeżywała wielką radość.

Z inicjatywy matuszki Marii Bogus została zorganizowana autokarowa pielgrzymka z Białegostoku do parafii prawosławnej w Częstochowie. Opiekunem duchowym pielgrzymki był o. Piotr Pietkiewicz.

Pielgrzymi dotarli do Częstochowy jeszcze przed wieczornym nabożeństwem w sobotę 2 lipca. Po całonocnym czuwaniu częstochowscy Parafianie wraz z o. Marcinem ugościli pielgrzymów kolacją w cerkwi.

W niedzielę 3 lipca radość liturgiczna była rozdzielana także z mnichami z klasztoru św. Dymitra w Sakach, którzy zaszczycili częstochowską parafię swoją obecnością.

Niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył o. Piotr Pietkiewicz w asyście o. Porfiriusza (Orzechowskiego) oraz o. Marcina Bielawskiego – miejscowego proboszcza.

Po odczytaniu Ewangelii, do wiernych ze słowem homilii zwrócił się o. Porfiriusz. Mnich zaznaczył jak ważne jest, aby każdy człowiek patrzył na świat przez duchowe oczy, którymi można dostrzec Obraz Boży w każdym człowieku oraz stworzeniu.

Proboszcz parafii o. Marcin Bielawski zaprosił wszystkich obecnych na nabożeństwie na wspólny obiad przed cerkwią. Każdy parafianin mógł także nabyć sery z klasztoru św. Dymitra przygotowane przez braci.

Po posiłku, odbył się moleben przed ikoną św. Paisjusza z prośbą o błogosławieństwo pielgrzymów na drogę powrotną do Białegostoku.

Częstochowska parafia raduje się z takich gości, a proboszcz parafii pokłada głębokie nadzieje na podobne inicjatywy z zaznaczeniem, że drzwi częstochowskiej świątyni są otwarte dla wszystkich.

tekst: ks. Marcin Bielawski

zdjęcia: ks. Marcin Bielawski, matuszka Zofia Bielawska, lektor Michał Koper, Piotr Macagow, Matvei Tcaci