Paschalny koncert w Łodzi

Paschalny koncert w Łodzi

Z błogosławieństwa Ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej, Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego, w cerkwi p.w. św. Olgi w Łodzi miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Władyka zaszczycił swoją obecnością wyczekiwany przez całe miasto, po ponad dwuletniej przerwie, występ naszego chóru, który każdej niedzieli i w święta upiększa wszystkie cerkiewne nabożeństwa w Łodzi.

Sobotni wieczór 4 czerwca na długo pozostanie w pamięci nie tylko parafian ale i całej społeczności miasta. O godzinie 17.00 wyjątkowy występ zaprezentował chór parafialny, prowadzony opieką niezłomnej matuszki Elżbiety Weremijewicz.

Proboszcz Katedry, ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk zajął się wprowadzeniem przedstawiając tytuły kolejno zapowiadanych utworów.

Chórzyści z powodzeniem zaproponowali wszystkim piękno paschalnych melodii, wśród których usłyszeliśmy zarówno słynny Kanon Paschy Jezusa Chrystusa autorstwa Wedla, jak i troparion Paschy Chrystusowej, który wprowadził wszystkich w radosny odbiór śpiewanych tekstów liturgicznych.

Paschalna radość w Łodzi rozciągnęła swój zasięg czasowy i tego wieczora wszyscy zebrani mogli delektować się wspaniałymi ludzkimi głosami i przyjmować ich brzmienie, barwę i dźwięki – a dzięki temu – wznosić się na wyżyny ducha, by oddać chwałę Zmartwychwstałemu Chrystusowi. Prawosławni wierni z nieukrywaną radością przyjęli taką pozytywną dawkę energii, bo Pascha Chrystusa to najbardziej wyczekiwany czas liturgiczny dla większości z nas.

Występ chóru parafialnego został niezwykle ciepło odebrany przez wszystkich słuchaczy a życzenia długich lat życia rozbrzmiewały wśród okolicznych kamienic.

tekst i foto: redakcjalp