Święto Paschy Chrystusowej w Piotrkowie Trybunalskim

Święto Paschy Chrystusowej w Piotrkowie Trybunalskim

Liturgiczne uroczystości Wielkiego Tygodnia w piotrkowskiej cerkwi pw. Wszystkich Świętych rozpoczęły się w Wielką Środę o godzinie 17:00 kiedy to sprawowany był sakrament namaszczenia świętymi olejami a bezpośrednio po nim, ostatnia w okresie postu, Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów.

Wielki Czwartek rozpoczęła Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowane zostały Święte Dary dla chorych na najbliższy rok. Niezwykle radosnym w życiu piotrkowskiej parafii był zaistniały fakt kiedy to cała obecna w cerkwi wspólnota wiernych podeszła do sakramentu Eucharystii. Tego samego dnia wieczorem miała miejsce jutrznia Wielkiego Piątku wraz z czytaniami dwunastu fragmentów Ewangelii Męki Pańskiej.

Wielki Piątek to wieczernia z wyniesieniem na środek cerkwi Płaszczanicy z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Bezpośrednio po wieczernii ks. Jan Jakimiuk wraz z diakonem Michałem Kuryło odsłużyli nabożeństwo jutrzni Wielkiej Soboty z obrzędem pogrzebu Chrystusa.

W Wielką Sobotę rankiem w piotrkowskiej cerkwi celebrowana była Liturgia Święta św. Bazylego Wielkiego. Ta przepiękne nabożeństwo rozpoczyna się z wieczernii, podczas której czytanych jest piętnaście fragmentów Starego Testamentu.

Wielka Sobota to niezwykle intensywny dzień dla duchowieństwa. Bezpośrednio po porannej Świętej Liturgii ks. proboszcz zgodnie z tradycją pobłogosławił dla zebranych tego dnia chleby i wino, ku pokrzepieniu sił a także pobłogosławił wodą święconą koszyczki z produktami, które wierni spożywali na niedzielnym świątecznym śniadaniu. Święcenie pokarmów w piotrkowskiej cerkwi w tym dniu odbyło się także o godzinie 17:00 i 19:00. Wielka Sobota to także ogrom miejsc odwiedzonych przez proboszcza ks. Jana Jakimiuka. Ojciec Jan przybywał tego dnia do okolicznych wsi i miasteczek m.in.: Sławno, Ręczno, Gorzkowice, Rozprza, Napoleonów, Wola Krzysztoporska, Wawrzkowizna, Rusociny, Gutów Mały, Czarnocin, Tomaszów Mazowiecki, Wola Bykowska aby pobłogosławić świąteczne koszyczki mieszkających tam uchodźców z Ukrainy.

Tuż po 23:00 z cerkwi ruszyła procesja aby uroczyście przywitać przywieziony do Piotrkowa Święty Ogień, który rankiem zszedł w cudowny sposób dla Patriarchy Jerozolimskiego Teofila II w Grobie Chrystusowym. Po 23:30 rozpoczęło się przy Grobie nabożeństwo połunoszcznicy, w trakcie którego wniesiona do ołtarza została Płaszczanica. Równo o północy przy donośnych dźwiękach dzwonów, ogromnych tłumach wiernych i wyśpiewywanych przez chór słowach “Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić” rozpoczęła się Paschalna procesja wokół cerkwi po której sprawowana była Paschalna Jutrznia oraz Liturgia Święta. W Paschalną Niedzielę o godz. 13:00 odsłużona została wielka wieczernia z prokimenionem “Któryż bóg jest wielki, jak Bóg nasz? Ty jesteś Bogiem, który czyni cuda”. Rzeczywiście dzień ten był pełen “cudów”, kiedy to po wieczerni, na której obecnych w cerkwi oraz jej otoczeniu było wiele setek wiernych, odbyły się ekumeniczne obchody świąt Wielkiejnocy. Podczas uroczystości zorganizowanych przez naszą parafię, Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Lorka, Starostę Powiatu Piotrkowskiego dra Piotra Wojtysiaka oraz Dekanatu Piotrkowskiego Kościoła rzymskokatolickiego rozdanych było około dwustu paczek dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz tego każdy mógł się poczęstować świątecznym żurkiem i słodkościami. Była to niewątpliwie integrująca dwa Narody- Polski i Ukraiński inicjatywa, która pomogła choć w mały sposób w radości przeżyć święta Paschy Chrystusowej.

W świąteczny poniedziałek rankiem – w drugi Dzień Święta Wielkiej Nocy ks. Jan Jakimiuk wraz z diakonem Michałem Kuryło kontynuowali liturgiczną radość paschalną celebrując Boską Liturgię, podczas której wielokrotnie głośno i radośnie można było usłyszeć pozdrowienie CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ – ZAISTE ZMARTWYCHWSTAŁ!

W tym miejscu serdecznie dziękujemy tym, którzy sprawili iż nasza piotrkowska cerkiew była przystrojona w kwiaty, tym którzy pomogli przygotować cerkiew na święta oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji niedzielnych Ekumenicznych obchodów Świąt Wielkanocnych.

autorzy zdjęć: diakon Michał Kuryło, Katarzyna Kędziora, Jarek Krak, Eliasz Jakimiuk