Święto Chrztu Pańskiego w Łodzi

Święta “zimowej Paschy” dobiegły końca ale ich kontynuacją są, z pewnością, radosne Święta Chrztu Pańskiego. W naszej katedralnej parafii wszystkie nabożeństwa odbyły się w ustalonym tradycyjnie porządku, który od strony liturgicznej w zasadzie nie różnił się od celebracji Bożego Narodzenia.

Wtorkowy poranek 18 stycznia w cerkwi św. Olgi Jego Ekscelencja Biskup Atanazy w asyście miejscowego duchowieństwa sprawował Carskije Czasy, po których bezpośrednio przewodniczył Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego. Śpiewał chór matuszki Eli a zgromadzeni wierni licznie przystąpili do Świętych Sakramentów. Była to Wigilia Święta Objawienia Pańskiego, Chrztu Pańskiego, Epifanii – więc tuż przed zakończeniem liturgii po raz pierwszy została poświęcona woda.

Wieczorne godziny upłynęły w radosnym oczekiwaniu podczas szczególnie uroczystego nabożeństwa Całonocnego Czuwania, które – podobnie jak w Boże Narodzenie – rozpoczęło się celebracją Wielkiego Powieczerza w katedralnej świątyni p.w. św. Aleksandra Newskiego.

W tejże cerkwi, w sam dzień Święta Władyka Atanazy przewodniczył Boskiej Liturgii, po której celebrował Wielkie Poświęcenie Wody. To nabożeństwo zawsze oznacza tłumy wiernych, którzy tradycyjnie zapełnili łódzką katedrę i tego świątecznego dnia. Po przekazaniu wszystkim biskupich pozdrowień oraz udzieleniu, zgodnie z naszą tradycją, każdemu z osobna błogosławieństwa Arcypasterza – ochoczo zabrano się do napełniania Świętą Agiasmą prywatnych naczynek, które będą ją przechowywać przez cały rok. Święconej Wody nikomu nie zabrakło i wszyscy wierni w radosnych nastrojach udali się do swoich domów, by tam oczekiwać na spodziewane wizyty duchownych, którzy przybędą z modlitwą i poświęcą miejsca zamieszkania wszystkich wiernych naszej parafii.

tekst i foto: redakcjalp