Odszedł do wieczności ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski

Odszedł do wieczności ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski

Opublikowane przez orthodox.pl w Aktualności, Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Aktualności Diecezji Łódzko-Poznańskiej, Aktualności Ordynariatu Wojska Polskiego

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż 23 grudnia br., w godzinach wieczornych zmarł ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, wieloletni proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu i były dziekan okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko-Poznańskiej.

Ksiądz mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski urodził się w 1946 roku w Ploskach w rodzinie ks. Antoniego i matuszki Walentyny Dziewiatowskich. W 1973 roku ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie broniąc tytuł magistra. 16 lipca 1978 roku z rąk Jego Ekscelencji arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego Jerzego otrzymał święcenia diakońskie. 10 grudnia 1978 roku ponownie z rąk Jego Ekscelencji arcybiskupa Jerzego otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą i jedyną parafią ks. Sergiusza był Sosnowiec. Funkcję tę pełnił do 2018 roku, kiedy przeszedł w stan spoczynku i mianowany został rezydentem sosnowieckiej parafii.  Od 1980 roku był zastępcą dziekana krakowskiego, zaś od 2004 roku został mianowany dziekanem okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko – Poznańskiej. W 1994 roku został przyjęty w struktury Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, gdzie w latach 1995-2004 pełnił obowiązki dziekana wojskowego okręgu pomorskiego. Za wierną służbę Cerkwi został nagrodzony m.in. mitrą oraz Orderem św. Marii Magdaleny.

Pogrzeb błogosławionej pamięci ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego odbędzie się w poniedziałek 27 grudnia 2021 roku w cerkwi w Sosnowcu.

Wieczna o Tobie pamięć ks. Sergiuszu!

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

foto: redakcjalp