Święto w Terespolu

Święto w Terespolu

Opublikowane przez orthodox.pl w Aktualności, Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej

W dniach 21-22 listopada 2021r., w Parafii Prawosławnej pw. św. ap. Jana Teologa miały miejsce uroczystości święta Ikony Matki Bożej ,,Skoroposłusznica” – Szybko spełniająca prośby.

Jedenaście lat temu, w październiku 2010r., rankiem, przed wyjściem do szkoły, 16-letni Łukasz, który dzisiaj jest mnichem w jednym z monasterów na Św. Górze Atos, spojrzał na ikonę Bogurodzicy i zobaczył spływające z kącików jej oczu łzy. Po tym wydarzeniu ikona została przeniesiona do terespolskiej cerkwi i jest szczególnie wielbiona.

Tegorocznym uroczystościom, które rozpoczęło całonocne czuwanie w niedzielę 21 listopada, przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Hierarsze asystowali arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz oraz biskup łódzki i poznański Atanazy. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli pielgrzymi z: Diecezji: Warszawsko-Bielskiej, Białostocko-Gdańskiej, jak również parafii znajdujących się w Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Poniedziałkowe, świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się obrzędem poświęcenia wody. Centralnym punktem uroczystości była św. Liturgia, której przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Po odczytaniu perykopy ewangelicznej wg św. Łukasza, homilią wygłosił arcybiskup Paisjusz. Jego Ekscelencja odniósł się m.in. do opieki jaką otacza Przenajświętsza Bogurodzica w trudnych czasach w jakich przyszło się nam funkcjonować. Hierarcha przypomniał wszystkim, aby pomimo wszystko nie oddalać się od Cerkwi, sakramentów i życia z Bogiem.

Podczas święta śpiewał chór duchowieństwa diecezji, pod kierunkiem Iwana Natiażko.

Po zakończeniu św. Liturgii odsłużono molebien. Następnie głos zabrał ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, dziękując przybyłym hierarchom, pielgrzymom, duchownym oraz proboszczowi parafii – ks. prot. Jarosławowi Łoś, za aktywną pracę i zaangażowanie w rozwój terespolskiej społeczności parafialnej. Następnie w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, arcybiskup Abel odznaczył Orderem św. Marii Magdaleny, gości z Ukrainy którzy swoim wkładem przyczynili się do remontu cerkwi w Dobratyczach, będącej filialną świątynią parafii w Terespolu. Wśród nagrodzonych był ikonograf: Michailo Konskyi oraz Walentyna Ustianczuk, która sfinansowała wykonanie ikonostasu do dobratyckiej cerkwi.

Świąteczne uroczystości w Terespolu zakończył akatyst do Bogurodzicy przed jej ikoną Skoroposłusznicy, któremu przewodniczył dziekan okręgu terespolskiego, ks. mitrat Jan Dmitruk.

ks. Korneliusz Wilkiel

foto: redakcjalp