Imieniny Biskupa Atanazego

Imieniny Biskupa Atanazego

W dniach 17-18 września wspólnota diecezjalna przeżywała szczególne chwile związane z wspominaniem liturgicznym Patrona Jego Ekscelencji Biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego – świętego męczennika ihumena Atanazego Brzeskiego.

Uroczystej Boskiej Liturgii w sam dzień Drugiej Paschy przewodniczył Hierarcha w asyście zgromadzonych tego dnia duchownych z naszej diecezji: ks. mitrata Eugeniusza Fiedorczuka – proboszcza łódzkiej katedry, ks. prot. Jarosława Antosiuka – dziekana krakowskiego, ks. prot. Adama Weremijewicza – dziekana wojskowego, ks. Jerzego Wodopjanowa oraz diakonów: Aleksandra Żytnika i Michała Kuryło.

Obecny byli też Ihumenia Hermiona z Klasztoru Żeńskiego w Grabarce, proboszcz parafii w Radomiu, ks. prot. Paweł Sidoruk z całą rodziną oraz Rada Parafialna łódzkiej katedry i wszyscy, którym osoba Biskupa Atanazego zawsze jest ważna w ich życiu.

Homilię o świętym męczenniku za wiarę prawosławną wygłosił dziekan krakowski, który m.in. powiedział: święty Atanazy jeszcze za młodu obserwując zmianę nastrojów w społeczeństwie, głębokie podziały i powstawanie szeroko rozumianej mody na denominację religijną, podjął decyzję o wstąpieniu do monasteru by nie iść z duchem ówczesnego czasu, ponieważ odczuwał potrzebę czystości wyznawania prawosławia bez domieszek czy skażenia ideologicznego, o jakie w owym czasie było nietrudno… Święty Patron naszego Ordynariusza trwał konsekwentnie w obranej decyzji i z dnia na dzień rozumiał groźbę śmierci wynikającą ze swych przekonań, którym pozostał wierny aż do śmierci męczeńskiej.

Pod koniec Boskiej Liturgii diakoni i chór zaintonowali uroczyste życzenia długich lat życia naszemu Ordynariuszowi a życzenia składane wraz z pięknymi bukietami kwiatów przez przybyłych gości – dopełniły podniosłości tego liturgicznego wydarzenia.

Po zakończonych uroczystościach duchowych w cerkwi św. Olgi, Ekscelencja Bp Atanazy zaprosił na ucztę cielesną do naszej parafialnej sali, gdzie śpiewy długich lat życia oraz życzenia dobrego zdrowia i dalszej posługi na chwałę Bożego Imienia w Cerkwi prawosławnej mogły zabrzmieć naturalną nutą wesołości, znamiennej dla całego świętowania podniosłego Dnia.

Na mnogaja leta, Władyko! Is polla eti Despota!

tekst i zdjęcia: redakcjalp