Obóz roboczy na Świętej Górze Grabarce

Obóz roboczy na Świętej Górze Grabarce

W dniach 6-20 sierpnia w żeńskim monasterze śww. Marty i Marii na św. Górze Grabarce odbył się obóz roboczy dla młodzieży prawosławnej.

Jak co roku prawosławna młodzież (i nie tylko) z całej Polski przybyła na Świętą Górę aby swoją pracą wesprzeć mniszki w przygotowaniach do obchodów szczególnie czczonego w monasterze święta – Przemienienia Pańskiego. Obecność wolontariuszy to również gwarancja sprawnego przebiegu obchodów tego wielkiego święta i komfortu pielgrzymów, którzy jak zwykle w te dni licznie przybywali na Grabarkę.

W tegorocznym obozie uczestniczyła również młodzież z diecezji łódzko-poznańskiej. Część z nas nocowała w drewnianym domku usytuowanym kilikaset metrów od monasteru a część pod namiotami. Dzięki temu, nocą mogliśmy oglądać piękne, gwiaździste, podlaskie niebo. Zgodnie z łacińską dewizą “ora et labora” (módl się i pracuj) połączyliśmy modlitewne skupienie, przystępowanie do Sakramentów Spowiedzi oraz Eucharystii i uczestnictwo w  jednym z 12 wielkich świąt Cerkwi Prawosławnej z ciężką pracą. Nasze zadania polegały m.in na napełnianiu przyniesionych przez pielgrzymów butelek świętą wodą ze źródełka (tzw. krynoczki), pilnowaniu i bieżącym porządkowaniu świeczników rozstawionych wokół obu cerkwi, sprzedaży świeczek i przyjmowaniu karteczek z imionami za dusze zmarłych i zdrowie żywych oraz obsłudze parkingów dla zmotoryzowanych pielgrzymów.

Dziękujemy siostrom monasteru śww. Marty i Marii z igumenią Hermioną na czele za serdeczne przyjęcie oraz duszpasterzom naszego Bractwa – oo. Adamowi Weremijewiczowi i Jarosławowi Antosiukowi za organizację wyjazdu naszej grupy. Czekamy z niecierpliwością na kolejną okazję by odwiedzić to wspaniałe miejsce jakim jest monaster na Świętej Górze Grabarce.

Tekst: Wiktoria Woroniecka i Pan Jakób Piątkowski.

Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie31-024 Kraków; ul. Szpitalna 24Web: www.krakow-cerkiew.pl  email: krakowcerkiew@gmail.com;Facebook: https://www.facebook.com/krakowcerkiew/