Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

10 sierpnia Cerkiew prawosławna w sposób szczególny oddaje uwielbienie Matce Bożej w jej Supraskiej Ikonie „Hodegetri”. Uroczystości w Supraślu, jak co roku, zgromadziły w dniach 9-10 sierpnia tłumy wiernych z regionu, kraju i zagranicy. Wielu z nich przybyło w tradycyjnie organizowanych pielgrzymkach – pieszych z Białegostoku i Krynek, kajakowej z Gródka, autokarowej z Orli i Hajnówki.

Główne uroczystości rozpoczęło całonocne czuwanie.  Przewodniczył mu Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, metropolita warszawski i całej Polski, który przed nabożeństwem zwrócił się do wiernych ze słowem. Hierarcha wspomniał wielkie wydarzenie, jakie odbyło się w czerwcu – poświęcenie cerkwi Zwiastowania. Przypomniał także, że to pierwsze święto ku czci Supraskiej Ikony w nowopoświęconej odbudowanej świątyni.

Jego Eminencji asystowali hierarchowie: arcybiskup białostocki i gdański Jakub, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej i biskup siemiatycki Warsonofiusz, a także licznie zgromadzeni duchowni.

Nabożeństwa w monasterskich cerkwiach trwały całą noc. Po przeczytaniu reguły modlitewnej przed Eucharystią odczytano akatyst przed Supraską Ikoną Bogurodzicy, któremu przewodniczył arcybiskup Grzegorz. Następnie w krypcie pod cerkwią Zwiastowania, przy grobie arcybiskupa Mirona odczytano akatyst za zmarłych. W dniu święta celebrowano trzy św. Liturgie. Nocnej św. Liturgii w cerkwi św. Jana Teologa przewodniczył biskup Warsonofiusz, porannej św. Liturgii w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy biskup Paweł. Ostatnią św. Liturgię na ołtarzu polowym na dziedzińcu monasterskim celebrował Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście hierarchów i duchowieństwa.

Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii z pouczeniem zwrócił się do wiernych arcybiskup Grzegorz. Hierarcha w homilii, przywołując słowa listu świętego apostoła Pawła, podkreślił rolę Tradycji Świętej i jej zachowania przez prawosławnych chrześcijan.

Po św. Liturgii miała miejsce tradycyjna procesja wokół cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy. Po niej głos zabrał metropolita Sawa. Jego Eminencja podkreślił historyczną wagę tegorocznego święta Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Podziękował także za przybycie gościom, hierarchom, duchowieństwu i wszystkim wiernym.

Na zakończenie uroczystości przy radosnym śpiewie „Axios” (Godny) osobom zasłużonym przy odbudowie głównej monasterskiej świątyni wręczone zostały Ordery św. Marii Magdaleny.

Podczas tegorocznych nabożeństw śpiewał supraski chór parafialny, a także dwa chóry przybyłe gościnnie: parafii św. Jerzego w Białymstoku i chór Filoi.

Tegoroczne uroczystości poprzedził cykl wydarzeń pod nazwą „Supraskie Dni Bogurodzicy”. Tuż przed świętem odbyły się m.in. warsztaty dla prysłużników i liczne nabożeństwa.

tekst: Michał Gołub