Święto parafialne w Starym Korninie

Święto parafialne w Starym Korninie

Każdego roku w dniach 6-7 sierpnia wierni licznie przybywają do parafii w Starym Korninie na święto zaśnięcia sprawiedliwej Anny. Nie inaczej było i tego roku, mimo pochmurnej, deszczowej pogody, rzesze ludzi przybyły do tej podlaskiej wsi, aby liturgicznie wspomnieć matkę Bogurodzicy. W przeddzień święta o godz. 17.30 sprawowano całonocne czuwanie, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzko-Poznański, w asyście Jego Ekscelencji, biskupa hajnowskiego Pawła. Nabożeństwa trwały całą noc, czytano akatysty: za zmarłych i do św. Anny. O godz. 1.00 odprawiono św. Liturgię, a po niej sprawowano obrzęd małego poświęcenia wody.

O godz. 10:00 była sprawowana św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski, a asyście biskupów: łódzko-poznańskiego Atanazego i hajnowskiego Pawła. W św. Liturgii uczestniczyło duchowieństwo z Dekanatów Hajnowskiego, Bielskiego i Kleszczelowskiego, jak również z innych diecezji naszej Cerkwi.

Po przeczytaniu perykopy ewangelicznej do wiernych zwrócił się biskup Atanazy. W swoim słowie przybliżył życie św. Anny i jej męża św. Joachima. Zwrócił uwagę na ich wiarę, cierpliwość i wytrwałość w modlitwie. Wielu ludzi uważało świętych Annę i Joachima za grzesznych, bowiem „w tamtych czasach utrzymywano, że małżeństwo, które nie posiada dzieci jest niegodnym i grzesznym, bowiem Bóg nie daje im potomstwa” – podkreślił biskup Atanazy. Przykład św. sprawiedliwej Anny jawi się nam kierunkowskazem prawidłowego podejścia do życia, mimo złej opinii innych w stosunku do nas samych.

Uroczystości liturgiczne zwieńczyła tradycyjnie procesja dookoła świątyni. Następnie do wiernych zwrócił się arcybiskup Grzegorz. Odnosząc się do życia św. Anny przytoczył słowa św. Grzegorza Palamasa: „Są dwa przynoszące łaskę dary, ku którym człowiek w toku swojego życia powinien podążać, aby dostąpić zbawienia. Te dwie cnoty chrześcijańskie są sobie bardzo bliskie, a jednocześnie różnią się między sobą. Te dwie cnoty cechowały świętych Joachima i Annę. Tymi cnotami są wiara i zaufanie”- podkreślił Jego Ekscelencja. Odnosząc te dwie cnoty do naszych czasów hierarcha stwierdził, że współczesnym ludziom, są one bliskie. Każdy kto przyszedł do świątyni posiada w jakimś stopniu wiarę w Boga, ale nie każdy nosi w sobie zaufanie do Boga.

Na koniec do wszystkich zwrócił się proboszcz parafii ks. prot. Mikołaj Markiewicz. Podziękował hierarchom naszej Cerkwi za przybycie na świąteczne uroczystości. Wszystkim zebranym zaś za wspólne modlitwy, które płynęły tego dnia ze Starego Kornina do Boga.

Tekst: ks. Rafał Wawreniuk, za: www.orthodox.pl

zdjęcia: redakcjalp