Wernisaż i zakończenie roku w krakowskiej Pracowni Ikonograficznej

Wernisaż i zakończenie roku w krakowskiej Pracowni Ikonograficznej

W niedzielę 4 lipca uroczyście odtworzyliśmy wystawę prac Ikonografów i kursantów Pracowni Ikonograficznej działającej przy Parafii Prawosławnej w Krakowie. Wernisaż był poświęcony piętnastoleciu Pracowni, którego nie mieliśmy możliwości świętowania w ubiegłym roku. Przywitał gości i uczestników wystawy Dyrektor i wieloletni opiekun naszej Pracowni, Ojciec Jarosław Antosiuk. Wiele było ciepłych słów o jej początkach i rozwoju, o trudnościach, radościach, chwilach zwątpienia oraz wzroście duchowym i warsztatowym, z którymi spotkał chyba każdy, kto stanął na drogę poznawania ikony. W sposób szczególny wymienię osoby, które zapoczątkowały i rozwinęły Pracownie: Państwo Tatiana i Grzegorz Dzierzęga, Pani Anna Gełdon, Pan Wiesław Trzpis, Pani Marina Guzajewa.

Zwieńczeniem naszego spotkania było poświęcenie ikon. Przedstawiliśmy czterdzieści osiem ikon, większość z których powstała w ścianach naszej pracowni, ale były też prace samodzielne. W tym roku pracowaliśmy nad ikonami Matki Bożej Agiosoritissy (Orędowniczki), Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Archanioła Michała oraz nad ikoną Przemienienia Pańskiego.
W zabytkowych piwnicach nareszcie się spotkali i mniej doświadczeni kursanci i ci, którzy znają to miejsce od samych początków pracowni ikonograficznej. Było dużo wspólnych wspomnień i planów na przyszłość.

W odpowiedzi na liczne pytania informuję, że nowa grupa początkująca zacznie rok pracy od września, miejsca wolne jeszcze są. Będą też dwie grupy dla bardziej doświadczonych kursantów. Serdecznie zapraszamy! Wszelkie pytania proszę kierować na mail ( pracownia.ikonograficzna.krakow@gmail.com ).

Wystawę można zobaczyć 6 i 7 lipca (16 30 – 21 30), 11 lipca (11 00 – 13 00), 13 lipca (16 30 – 21 30).

Tekst Irina Obuchowa, ikonograf
Photo © Bogumił Lukaj

Za: www.krakow-cerkiew.pl