Jubileuszowe uroczystości w Toruniu

Jubileuszowe uroczystości w Toruniu

W dniu 23 maja 2021 roku w toruńskiej parafii prawosławnej, miały miejsce uroczystości poświęcone jej patronowi, świętemu Mikołajowi Cudotwórcy.

Uroczystościom przeniesienia relikwii świętego Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari przewodniczył Jego Ekscelencja najprzewielebniejszy Atanazy, ordynariusz diecezji Łódzko – Poznańskiej. Biskup Atanazy sprawował Liturgię Świętą w asyście proboszcza toruńskiej parafii, ks. Mitrata Mikołaja Hajduczeni, ks. prot. Adama Wieremijewicza oraz hierodiakona Aleksandra Mokriszczewa.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prot. Adam Wieremijewicz, który podzielił się refleksjami dotyczącymi niedzielnej perykopy ewangelicznej o paralityku, a także o świętym Mikołaju Cudotwórcy. Podczas nabożeństwa śpiewał parafialny chór, prowadzony przez psalmistę, Michała Hajduczenia.

Po zakończeniu Liturgii miał miejsce niezwykle podniosły moment w życiu toruńskiej parafii. Biskup Atanazy w imieniu Świętego Soboru Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nagrodził proboszcza świątyni ks. Mikołaja Hajduczenia oraz matuszkę Nadzieję Hajduczenia orderami św. równej apostołom Marii Magdaleny. Nagrody były przyznane z okazji 40 rocznicy święceń kapłańskich ks. Mikołaja, oraz ślubu z matuszką Nadzieją. Był to również wyraz uznania, za posługę niesioną w malutkiej, toruńskiej wspólnocie, będącą pierwszą i jedyną parafią na ich drodze życia. Ks. Mikołaj i matuszka Nadzieja, ofiarnie oddają parafii toruńskiej wszystkie swoje najlepsze cechy osobowości, tworząc jej kształt duchowy, pozwalający czuć się dobrze wszystkim ludziom przybywającym na spotkanie z Bogiem. To dzięki nim, ta nieliczna, diasporalna wspólnota, od wielu lat się rozwija i szeroko otwiera drzwi spotkania z Chrystusem każdemu, kto tego pragnie.

Biskup Atanazy w podsumowującym słowie podziękował jubilatom, duchownym, obecnym przedstawicielom władz oraz wszystkim zebranym. Głos zabrał ponadto marszałek województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki który wyraził radość uczestnictwa w pięknym nabożeństwie oraz przeczytał oficjalny list gratulujący jubileuszu ks. Mikołajowi i matuszce Nadziei. Wraz z toruńską parafią stanowią oni o kolorycie województwa, promując prawosławie od wielu lat na wszelkich możliwych szczeblach. Ponadto wyrazy uznania przesłał prezydent Torunia Michał Zaleski który podkreślił rolę parafii w życiu grodu Kopernika. Ważnym jest tutaj fakt, że matuszka Nadzieja jest prawdopodobnie najbardziej znanym przewodnikiem turystycznym w tym pięknym mieście. Podziękowania padły także ze strony przedstawicieli rady parafialnej.

Na koniec ks. Mikołaj we wzruszających słowach wspomniał chwilę sprzed 40 lat, gdy z matuszką Nadzieją przyjechali do Torunia. Nie znając miasta, zupełnie intuicyjnie dotarli oni do przyszłego, bardzo skromnego miejsca zamieszkania. Ta niezwykła intuicja później prowadziła ich latami przez różne, łatwiejsze i trudniejsze chwile trudnej posługi w malutkiej, diasporalnej parafii. Z pewnością, przez te lata zawsze był obecny przy nich święty Mikołaj, którego imię nosi proboszcz oraz na którego ulicy znajduje się toruńska cerkiew, co nie jest przypadkiem. Radością też jest rodzinne współtworzenie nabożeństw poprzez śpiew dzieci i wnuków ks. Mikołaja i matuszki Nadziei. Uroczystości zakończyły się życzeniem wielu dalszych szczęśliwych lat w tej pięknej posłudze, której istota polega na miłości do Boga i ludzi.

Tekst: Łukasz Hajduczenia
Zdjęcia: Michał Kuryło