Kolejny etap konserwacji ikon w sosnowieckiej świątyni

Kolejny etap konserwacji ikon w sosnowieckiej świątyni

Rozpoczął się kolejny etap konserwacji ikon w naszej świątyni.

Nasza świątyni posiada liczne ikony wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest to unikatowy zbiór świadczący o duchowości Prawosławia i historii naszego regionu.

Dzięki pozyskaniu dofinasowania zewnętrznego, kolejne cztery ikony zostały przekazane do prac konserwatorskich. Tym razem udało się uzyskać dotację celową na prace konserwatorskie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków położonym na terenie gminy Sosnowiec.

Podobnie jak w latach poprzednich prace są prowadzane pod nadzorem mgr Agaty Poloczek-Imielińskiej, Konserwatora Dzieł Sztuki. Poddane konserwacji zostaną ikony Zbawiciela i Matki Bożej z XIX wieku, która pierwotnie należały do rodziny Demczuk. Podobną datację posiada ikona patronek naszej świątyni – świętych Wiery, Nadziei i Miłości, która zdobi świątynie w dużym rzeźbionym kiocie.

Unikatem jest czwarta ikona, ikona Ukrzyżowania. Ikona, która zawiera przedstawienia rzeźbiarskie wykonane z kości mamuta. Ikona pochodzi najprawdopodobniej z początku XIX w. i została wykonana w jednej z wytwórni na Syberii. Tego typu przedstawienie i technika wykonania jest unikatowa.

Parafianie niecierpliwie oczekują na koniec prac, by ikony w dalszym ciągu pomagały w rozwoju życia duchowego naszej wspólnoty parafialnej. Ikony będą również kolejnym ciekawym punktem dla licznych zwiedzających naszą sosnowiecką świątynię.

Należy dodać, że sukcesywnie restaurowana i odnawiana sosnowiecka cerkiew stała się charakterystycznym punktem, wyróżnikiem Sosnowca i regionu. Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym i darczyńcom, bez których prace nie mogłyby być prowadzone.

Spasi Hospodi !

Ks. Mikołaj Dziewiatowski