Święto Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce

Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce rozpoczęły się 18 sierpnia, gromadząc wiernych, którzy podążali do tego świętego miejsca pielgrzymując w indywidualnych czy też zorganizowanych pielgrzymkach z całego kraju jak i z zagranicy. Modlitewne Całonocne Czuwanie zainaugurowało powitanie przez Ihumenię Klasztoru śwśw. Marty i Marii, Zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski wraz z przybyłym episkopatem oraz duchowieństwem. Metropolita zwrócił się ze słowem skierowanym do przybyłych pielgrzymów min. mówiąc: „ dziś Miłosierny Bóg sprawił, że po raz kolejny przybyliśmy do tego świętego, namodlonego przez wieki miejsca, Cudami Słynącego, dla wyznawców prawosławia i nie tylko, albowiem od czasów zarazy Morowego Powietrza, wszyscy po dzisiejszy dzień, kto z wiarą i pobożnością do tego źródła uzdrowień zmierza, dostępuje poprzez Łaskę Bożą ukojenia w swych życiowych zmaganiach i troskach, chorobach duszy i ciała…”. Nabożeństwa trwały i gromadziły pątników przez całą noc.

Pierwszą Boską Liturgię o godz. 1.00 sprawowali: Jego Ekscelencja Jerzy, Najprzewielebniejszy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński – Prawosławny Ordynariusz Wojskowy oraz Jego Ekscelencja Atanazy Najprzewielebniejszy Biskup Łódzki i Poznański w asyście kapelanów służb mundurowych oraz duchowieństwa przybyłego z terytorium diecezji całego kraju. Ze słowem homilii skierowanym do modlącego się narodu, zwrócił się Władyka Jerzy, który podkreślał: „…. dzisiejszy świat potrzebuje przemiany, przemiany życia duchowego, aby Chrystus żył realnie w każdym z nas, w życiu osobistym każdego z nas a nie tylko występował pod hasłami ewangelicznymi: dobra, wolności, moralności, nadziei, miłosierdzia i wiary. Jednak, aby to nastąpiło winien On stać w epicentrum życia każdego z nas, albowiem dzisiejszy świat w tym co jest nie przeżywa Metamorfozy a Paramorfozę. Działania na pokaz, inicjujące różnego rodzaju pomoc i podtrzymanie drugiego człowieka, zdawałoby się wypływające z nurtu i przesłania ewangelicznego, jeśli przyjrzeć się temu z bliska – skłaniają do innej refleksji, nie mającej nic wspólnego z nauką Pana naszego Jezusa Chrystusa i duchem ewangelii…”.

Św. Boskiej Liturgii wieńczącej obchody Święta Przemienienia Pańskiego przewodniczył Jego Eminencja Metropolita Sawa, w koncelebrze episkopatu i duchowieństwa z kraju i z zagranicy. Obchody uroczystości liturgicznych na Św. Górze Grabarce zakończyła procesja wokół głównej cerkwi sanktuarium, po której, zgodnie z tradycją zostały poświęcone jabłka i inne pierwociny tegorocznych owoców.

tekst. ks. prot. płk. Adam Weremijewicz

foto: redakcjalp