Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

4 lipca 2021 roku Parafia Prawosławna pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim obchodziła swoje święto parafialne.

W wigilię święta sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania. W sam dzień święta tuż przed Boską Liturgią miało miejsce małe poświęcenie wody, które sprawował proboszcz Parafii Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim – ks. Jan Jakimiuk.

Tuż przed godziną 10:00 w progu piotrkowskiej świątyni Ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Atanazego witała miejscowa młodzież, rada parafialna oraz proboszcz ks. Jan Jakimiuk.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Atanazy w asyście archimandryty Piotra (Dawidziuka), ks. Savvasa Syczewskiego, ks. Jana Jakimiuka, ihumena Pantelejmona (Karczewskiego), ks. Adama Weremijewicza, ks. Pawła Sidoruka, ks. Marcina Bielawskiego, protodiakona Rościsława Gwizdaka oraz protodiakona Marka Łopatiuka.

Po odczytaniu niedzielnej Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ihumen Pantelejmon (Karczewski). Kaznodzieja zwrócił szczególną uwagę na świętość do której każdy z nas powinien dążyć, przeciwstawiając się pokusom dzisiejszego świata i osiągając cel życia jakim jest zbawienie.

Podczas Liturgii Świętej Biskup Atanazy udzielił święceń diakońskich lektorowi Michałowi Kuryło, który swoją posługę będzie kontynuował w piotrkowskiej parafii.

Na koniec nabożeństwa biskup Atanazy zwrócił się ze słowami podziękowań do proboszcza ks. Jana Jakimiuka, rady parafialnej, chóru oraz młodzieży za uroczyste przygotowanie święta parafialnego. Następnie swoje słowa władyka skierował do nowego diakona Michała Kuryło a także do jego matuszki Agnieszki życząc wielu łask Bożych, siły i energii w służeniu.

Na koniec biskup Atanazy podziękował za obecność przybyłym duchownym z Jabłecznej, Warszawy, Radomia, Krakowa oraz Supraśla a także licznie zebranym wiernym z piotrkowskiej i okolicznych parafii.

tekst: Agnieszka Kuryło

foto: Adam Mikołajewski