Odnowiony krzyż na cmentarzu w Sosnowcu

Parafia Prawosławna w Sosnowcu w roku 2021 odnowiła krzyż na prawosławnym cmentarzu przy ul. Smutnej.

Krzyż ten jest miejscem wyjątkowym w historii Sosnowca i naszej wspólnoty parafialnej. Pod tym krzyżem zbierali się Prawosławni mieszkańcy Sosnowca i okolic na modlitwę, po zburzeniu Cerkwi św. Mikołaja w 1938 r. Istniejąca cerkiew również została odebrana Prawosławnym. W tej sytuacji jedyną możliwością były nabożeństwa na wolnym powietrzu. Sytuacja taka miała miejsce aż do wybuchu II Wojny Światowej i do powrotu na ul. Kilińskiego w 1940 r.

Sosnowiecki Cmentarz Prawosławny to jedyny cmentarz Prawosławny w całej metropolii śląsko-zagłebiowskiej. Założony został w 1894 r., zatopiony w zieleni, zachował wyjątkowy duchowy i historyczny charakter. Cmentarz jest otwarty, ma charakter ogólnodostępny.

tekst i foto: ks. Mikołaj Dziewiatowski