Częstochowskie prace

Ostatnie słoneczne dni umożliwiły przygotowanie budynku cerkwi do okresu zimowego.

Warunki atmosferyczne po tylu latach zaczęły oddziaływać na strukturę drewna drzwi. Dlatego, aby uniknąć dalszych zniszczeń wszystkie drzwi wejściowe do świątyni zostały oszlifowane i pomalowane oraz zabezpieczone.

Aby uniknąć wsiąkania wody deszczowej z dachu w strukturę fundamentów, zostały położone tymczasowo rury odprowadzające deszczówkę z rynien kilka metrów dalej od budynku cerkwi. W przyszłości planowane będą prace drenażowe, aby umożliwić podłączenie deszczówki do kanalizacji.

Dodatkowo umocowana została tablica informacyjna na ogrodzeniu cerkwi, ułatwi to przekaz informacji wszystkim zainteresowanym, którzy będąc w okolicy cerkwi, będą mogli zapoznać się z wiadomościami na temat parafii.

Wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy wykonywanych prac Spasi Hospodi!

Dziękować Bogu znalazł się dobry człowiek, który zaproponował oświetlenie częstochowskiej cerkwi. Kilka dni temu odbyła się próba światła i ustawienia poszczególnych lamp.

Pan Tomasz przywiózł kilka świetlówek o różnych barwach światła, aby wybrać odpowiednie. Sam stwierdził, że już od dawna chciał przyczynić się do wykonania iluminacji świątyni prawosławnej w Częstochowie. Na swoim koncie ma już wiele obiektów sakralnych, które oświetlił, a te nocą wprawiają w zachwyt każdego przechodnia. Należą do nich m.in.: Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie, cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, cerkiew pw. Świętego Jerzego w Białymstoku, kościół św. Rocha w Białymstoku, wnętrze świątyni Mądrości Bożej w Warszawie i wiele innych aranżacji miejskich na terenie całej Polski.

Daj Boże, aby inicjatywa oświetlenia cerkwi przebiegła pomyślnie. Jest to jedyna cerkiew w mieście i w okolicach, której piękno należy pokazać nawet w nocy.

Ofiary na prace wykończeniowe świątyni można przesyłać na konto parafii:

ING Bank Śląski SA O. w Częstochowie
Nr rachunku: PL 56 1050 1142 1000 0005 0256 8033