Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

14 października Cerkiew Prawosławna wspomina święto Opieki Matki Bożej. Z uwagi na diasporalność parafii w Radomiu, uroczystości ku czci święta przeniesione zostały na 12-13 października.

XVI niedziela po Pięćdziesiątnicy

W XVI niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy głównej Liturgii Świętej w katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Łódzki i Poznański Atanazy. Podczas nabożeństwa obecny był cały łódzki kler na czele z proboszczem ks. mitratem Eugeniuszem Fiedorczukiem a także z ks. mitratem Wasilim Zhytnyk z Kosziw (Ukraina).

Śpiew archaiczny w cerkwi w Toruniu

1 października 2019 roku  w cerkwi w Toruniu odbył się  koncert Lidii Gawriuszyny i Siergieja Macniewa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy śpiew archaiczny.

Święta Liturgia w Zakopanem

Dnia 28 września 2019 roku odbyła się Święta Liturgia w kaplicy na Jaszczurówce - Zakopane.

130 lat Parafii Prawosławnej w Sosnowcu

29 września 2019 roku parafia prawosławna w Sosnowcu świętowała swój jubileusz  - 130 lecia istnienia parafii. Centralnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych była Boska Liturgia sprawowana prze ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej Najprzewielebniejszego Biskupa Atanazego.

Warszawscy pielgrzymi w Toruniu

W niedzielę 29.09.2019 roku w toruńskiej parafii zagościła wielka radość - przybyli pielgrzymi z parafii prawosławnej katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie pod duchową opieką ks. Jerzego Kulika.

Święto Podniesienia Krzyża Pańskiego

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego jest jednym z dwunastu wielkich świąt w kalendarzu cerkiewnym. Należy do świąt nieruchomych i jest obchodzone 27 września.

Zaproszenie: 130 lat Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu

Zapraszamy na uroczystości związane ze 130-leciem Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu.
Główne uroczystości rozpoczną się Boską Liturgią celebrowaną przez Jego Ekscelencję Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego w dniu 29 września 2019 r. o godz. 10.00.

DCKP - inauguracyjny wykład

W minioną niedzielę 22 września 2019 roku w Radomiu miało miejsce inauguracyjne spotkanie w Diecezjalnym Centrum Kultury Prawosławnej w Radomiu.

Święto parafialne wrocławskiej katedry

„Narodzenie Twoje, Bogurodzico Dziewico, radość ogłosiło całemu światu, z Ciebie bowiem zajaśniało Słońce sprawiedliwości, Chrystus Bóg nasz, i likwidując klątwę dał błogosławieństwo, i niszcząc śmierć darował życie wieczne.” Troparion święta, ton 4