Święto parafialne we Włocławku

17 listopada 2018 roku był dla parafii we Włocławku dniem niezwykle wyjątkowym. Pomimo, iż cerkiew wyświęcona jest w cześć św. Mikołaja, to właśnie w minioną sobotę prawosławna wspólnota obchodziła swoje święto. 17 listopada 2012 roku, po wielu latach remontów, cmentarna świątynia we Włocławku została konsekrowana. Dziś mija sześć lat od tego ważnego wydarzenia.

100-lecie krakowskiej parafii prawosławnej

W bieżącym roku Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie obchodzi Jubileusz 100-lecia swego istnienia.

XXIV niedziela po Piećdziesiątnicy w łódzkiej katedrze

11 listopada, w 24. niedzielę po Piećdziesiątnicy, Jego Ekscelencja Biskup Atanazy, w asyście ks. Eugeniusza Fiedorczuka oraz ks. Aleksego Kucego sprawował w łódzkiej katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego Boską Liturgię.

Zaproszenie na walne zgromadzenie BMP diecezji łódzko-poznańskiej

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego, w dniu 1 grudnia 2018 roku w Radomiu odbędzie się Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji łódzko-poznańskiej.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program.

Koncert chóru Oktoich w Piotrkowie Trybunalskim

Rok 2018 to rok szczególny dla wszystkich w Polsce, a szczególnie dla Piotrkowian i parafii prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim. Wszyscy w Polsce świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, zaś w Piotrkowie dodatkowo 550 rocznicę powstania parlamentaryzmu polskiego, oraz 20-lecie powstania Powiatu Piotrkowskiego. W tym  samym 2018 roku również parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych ma swoje rocznice: obchodzone jest 240 lat od powstania parafii, oraz 170 lat od konsekracji cerkwi. Z powodu tychże okazji proboszcz parafii ks. prot. Jan Jakimiuk z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, przy współpracy z Prezydentem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofem Chojniakiem, oraz Starostą Powiatowym Stanisławem Cubałą zorganizowali jubileuszowy Koncert  Muzyki Cerkiewnej, który odbył się 14 października 2018 roku w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Centralne obchody 100-lecia niepodległości Polski

W niedzielę, 28 października 2018 roku miały miejsce centralne cerkiewne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. W tym dniu, w katedrze św. równej apostołom Marii Magdaleny, sprawowana była św. Liturgia, której przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście wszystkich członków Świętego Soboru Biskupów PAKP oraz przybyłego na te uroczystości duchowieństwa.

Rocznica ingresu Biskupa Atanazego

21 października minął okrągły rok od ingresu Władyki Atanazego na tron biskupów łódzkich. Jego Ekscelencja Atanazy jest czwartym hierarchą w historii diecezji łódzko-poznańskiej.

Tego dnia odsłużona została Święta Liturgia. Biskupowi Atanazemu asystowali proboszcz łódzkiej katedry - ks. Eugeniusz Fiedorczuk wraz z wikarnymi - ks. Adamem Wieremiejewiczem, ks. Aleksym Kucym oraz ks. diakonem Jerzym Wodopjanowem.

Po zakończonym nabożeństwie ze słowem do Władyki zwrócił się ks. Eugeniusz Fiedorczuk, gratulując pierwszego roku w służbie Bogu jako biskup i zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej oraz życząc między innymi dalszej tak owocnej i energicznej pracy.

Uroczystości ku czci Krasnostockiej Ikony Matki Bożej w Zwierkach

Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

14 października Cerkiew Prawosławna wspomina święto Opieki Matki Bożej. W ten szczególny dla radomskiej parafii dzień odbyła się Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. Arcypasterzowi asystowali ksiądz Adam Wieremiejewicz z Łodzi oraz ksiądz Paweł Sidoruk, proboszcz miejscowej parafii.

Pod opieką męczennic

29 września 2018 r. w sosnowieckiej cerkwi pw. św.św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii odbyły się wyjątkowe uroczystości dla diecezji łódzko - poznańskiej i parafii sosnowieckiej. W 129-letniej cerkwi miało miejsce święto parafialne. Tego dnia Boską Liturgię odprawiał ordynariusz diecezji, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.