Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider

Redakcja

czwartek, 17 wrzesień 2020 16:03

Imieniny Biskupa Atanazego

18 września Cerkiew prawosławna wspomina pamięć świętego Atanazego Brzeskiego  patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego.

piątek, 14 sierpień 2020 12:36

Transmisja Liturgii Świętej - TVP Kultura

W dniu 16 sierpnia 2020r.(niedziela) o godz. 7:00 na kanale TVP Kultura transmitowana będzie Liturgia Święta ku czci świętej Olgi z Łodzi.
 

    Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej związane jest ściśle z ogólnopolskim Bractwem Młodzieży Prawosławnej i działa z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego.  Opiekę duchową nad działalnością młodzieży sprawuje ks. Marcin Bielawski - wikariusz parafii w Krakowie.  Organizacja zrzeszająca młodych ludzi działa z przerwami od ponad 20 lat. W 2019 roku został powołany nowy zarząd.
Aktualnie członkami zarządu są:

Magdalena Tyszuk - PRZEWODNICZĄCA                      
Elizabet Polanska            
Grzegorz Sobociński      
Hanna Drozd     
Dasza Antosiuk 
Volodymyr Yukhymuk 

     Działalność Bractwa Młodzieży Prawosławnej opiera się na regularnych spotkaniach z duchownymi,  rozmowach na tematy związane z wiarą, Cerkwią , oraz życiem codziennym. Młodzież aktywnie uczestniczy w: pielgrzymkach, zjazdach młodzieżowych, gowienijach (rekolekcjach), świętach parafialnych. Z błogosławieństwa Władyki Atanazego, począwszy od ubiegłego roku młodzież postawiła sobie za cel odwiedzania raz w miesiącu jednej z parafii naszej diecezji. To idealny czas na zacieśnienie więzów, poznanie obyczajów danej Cerkwi, oraz jej parafian, a także na wspólną modlitwę.

     Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej, jest organizacją stale rozwijającą się i odkrywającą nowe horyzonty, nie brakuje nam chęci, motywacji i pomysłów do dalszego działania.

środa, 20 marzec 2019 09:41

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest okresem szczególnego wyciszenia oraz wzmożonej modlitwy. Nazywany jest też „czystym tygodniem”. Podczas tych kilku dni wierni spotykają się codziennie w swoich świątyniach na służbach, w których dominuje półmrok, w których zamiast pieśni słyszy się głównie wyczytywane psalmy.

wtorek, 09 październik 2018 09:44

Parafia Prawosławna w Poznaniu

     Dzięki przychylności Dowództwa Garnizonu Poznańskiego, w latach 20-tych XX wieku, przekazano na obiekt parafii byłą stajnię Pułku Ułanów Wielkopolskich. Oczywiście budynek wymagał remontu i stosownej adaptacji. Do stolicy wielkopolski przybył wówczas kapelan Wojska Polskiego ks. mjr Aleksander Bogaczow, który przygotował cerkiew do pełnienia funkcji duszpasterskiej.
Uroczystość konsekracji odbyła się 13 kwietnia 1924 roku, a dokonał jej naczelny kapelan prawosławny Wojska Polskiego Bazyli Martysz, przyszły męczennik ziemi chełmskiej i podlaskiej. Uroczystość skupiła wybitnych duchownych- Aleksandra Kalinowicza, Wiaczesława Rafalskiego i Włodzimierza Wieżańskiego.

niedziela, 03 czerwiec 2018 18:31

Parafia prawosławna w Piotrkowie Trybunalskim

     Powstanie parafii prawosławnej p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim jest ściśle związane z przybyciem na początku XVII wieku prawosławnych Greków, którzy przybyli na ziemie polskie, aby skryć się przed represją ze strony Turków. Jak podają źródła historyczne, wielu kupców greckich z Macedonii, uciekając przed prześladowaniami tureckimi znalazło schronienie w Polsce. Osiedlili się w różnych miejscowościach m.in.: w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Kaliszu, Piotrkowie Trybunalskim, Radomiu, Opatowie. W roku 1778 zostaje założona  parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim.

środa, 03 październik 2018 11:21

Duszpasterstwo Akademickie w Łodzi

     W ramach duszpasterstwa akademickiego, duchowni prawosławnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi organizują regularnie spotkania z młodzieżą. Na tych spotkaniach omawiane i dyskutowane są konkretne wątki tematyczne, wybierane przez samych studentów lub zaproponowane przez osobę prowadzącą. Co ciekawe, w spotkaniach z prawosławną młodzieżą studiującą w Łodzi, biorą  udział także miejscowi parafianie w mocno zróżnicowanym wieku. Dzieje się tak dlatego, że problematyka teologiczna i eklezjologiczna spotkań często jest aktualna dla każdego, kto szuka odpowiedzi na różne pytania natury duchowej, a wynikające z funkcjonowania chrześcijanina we współczesnym świecie.

     W roku akademickim 2019/2020 za duszpasterstwo akademickie odpowiada ks. Aleksy Kucy, wikariusz parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). W przypadku pytań dotyczących terminarza spotkań prosimy o kontakt z tym duchownym.

wtorek, 18 wrzesień 2018 05:13

Dzień imienin biskupa Atanazego

18 września jest dniem pamięci św. męczennika Atanazego Brzeskiego, patrona Jego Ekscelencji biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego. 

Z tej okazji cała diecezja - kler, wierni pragną życzyć Władyce Bożego błogosławieństwa na każdy dzień Waszej arcypasterskiej posługi. Niech nieustająca opieka Waszego niebiańskiego patrona pomaga Wam zwyciężać trudności będące na drodze ku Zbawicielowi, abyście mogli tak jak święty Atanazy Brzeski świadczyć o prawdzie.  Многая лета Władyko!