Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider

Aktualności (204)

Sobór Arcystratega Michała i Wszystkich Świętych Mocy Niebios

21 listopada Cerkiew wspomina Sobór Arcystratega Michała i Wszystkich Świętych Mocy Niebios.

Anioł oznacza wiestnik, ten który przynosi dobrą nowinę. Zgodnie z nauką Cerkwi prawosławnej wszyscy aniołowie dzielą się na dziewięć stopni anielskich, w ramach których wyróżniane są trzy hierarchie. Do pierwszej należą kolejno: Serafiny, Cherubiny i Trony, do drugiej: Panowania, Moce i Władze, a do trzeciej: Zwierzchności, Archanioły i Anioły.

Arcypasterska wizyta we Włocławku

15 listopada 2020 roku Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy Biskup Łódzki i Poznański celebrował Liturgię Świętą w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy we Włocławku.

Łódź - remont cerkwi na cmentarzu

Na przełomie października i listopada 2020 roku zakończone zostały prace remontowe w cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy znajdującej się na łódzkim cmentarzu przy ul. Telefonicznej.

Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

W dniach 17-18 października 2020 roku w radomskiej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy uroczyście obchodzono święto Opieki Matki Bożej. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

Święto młodzieży Diecezji Łódzko-Poznańskiej

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego dzień Opieki Matki Bożej (14 października) został obrany świętem młodzieży prawosławnej Diecezji Łódzko – Poznańskiej. Obchody tego święta ustanowiono w parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Krakowie.

Święto parafialne w Sosnowcu

4 października 2020 roku w sosnowieckiej cerkwi pw. św.św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii odbyły się uroczystości święta parafialnego.

Łódź - święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego jest jednym z dwunastu wielkich świąt w kalendarzu cerkiewnym. Należy do świąt nieruchomych i jest obchodzone 27 września. Jedynym przekazem stanowiącym źródło o święcie jest Tradycja Święta.

Prace remontowe we Włocławku

W dniu 22 września 2020 roku rozpoczęły się prace remontowe w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy we Włocławku polegające na naprawie ubytków w tynku oraz odmalowaniu Świątyni.

300 lecie odnalezienia Relikwii św. męcz. młodzieńca Gabriela

22 września w białostockiej Katedrze św. Mikołaja odbyły się uroczystości związane z trzechsetną rocznicą  odnalezienia Relikwii św. męcz. młodzieńca Gabriela oraz XXVIII rocznicą przeniesienia Ich z Grodna do Białegostoku.

Święto wrocławskiej Katedry

21 września, gdy Cerkiew Prawosławna liturgicznie wspomina Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy, katedralna parafia we Wrocławiu obchodziła swoje święto patronalne.

Oświęcenie cerkwi Haghia Sophia w Warszawie

Po blisko pięciu latach od poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszej od ponad stu lat, prawosławnej świątyni w stolicy naszej Ojczyzny, prawosławni mieszkańcy Warszawy oraz przybyli pielgrzymi byli świadkami zapisania kolejnej, pięknej karty historii Prawosławia w Polsce.

Dzień imienin Władyki Atanazego

18 września 2020 roku, w dzień gdy Cerkiew czci pamięć świętego Atanazego Brzeskiego, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy Biskup Łódzki i Poznański przewodniczył Boskiej Liturgii w łódzkiej katedrze.