Święto ku czci Św. Serafina w Toruniu

za www.torun.pl wrzesień 07, 2018

Wierni toruńskiej parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Toruniu obchodzili 4 sierpnia 2018 r. święto św. Serafina - pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela. Z tej okazji w Toruniu gościł Jego Ekscelencja, Biskup Atanazy, Ordynariusz łódzko-poznański.

Święto ku czci św. Serafina, obchodzone w Toruniu w pierwszą sobotę sierpnia, zostało ustanowione przez biskupa Atanazego w związku z obecnością w świątyni przy ul. Podgórnej cudownej ikony św. Serafina, podarowanej przez osobę prywatną, zawdzięczającą jej kilkukrotne ocalenie w czasie wojny. Jak odkrył konserwator Jarosław Dąbrowski, który zajmował się odrestaurowaniem obrazu, ikona została poświęcona na relikwiach świętego jeszcze przed rewolucją.

Żyjący w latach 1759-1833 św. Serafin był mnichem, ascetą i mistykiem związanym z monasterem Zaśnięcia Matki Bożej w Sarowie. To jeden z najważniejszych świętych w duchowości prawosławnej. Za życia zasłynął ze swoich objawień, zdolności wypędzania złych duchów i uzdrawiania. Zamieszkał w lesie, gdzie żył w ubóstwie i umartwieniu udzielając duchowego wsparcia przybywającym do niego pielgrzymom. Zachował się zbiór jego przemyśleń na tematy związane ze zbawieniem człowieka i celem życia ludzkiego, spisany przez Nikołaja Motowiłowa.

Uczestnicy sobotniej uroczystości w toruńskiej cerkwi wzięli udział w uroczystej liturgii (molebień) oraz ceremonii poświęcenia wody i czarnego chleba, jakim niegdyś mnich częstował swoich gości. Gościem święta był prezydent Torunia Michał Zaleski, który w imieniu miasta powitał biskupa Atanazego i podziękował mu za uhonorowanie zabytkowej toruńskiej ikony poprzez ustanowienie święta św. Serafina, a tym samym – podniesienie rangi świątyni prawosławnej w Toruniu jako celu pielgrzymów z całej Polski.

za www.torun.pl