Liturgiczne obchody I rocznicy śmierci abp. Szymona

ks. Aleksy Kucy wrzesień 07, 2018

30 czerwca br. w sobotę w łódzkiej katedrze miały miejsce wyjątkowe uroczystości. Łódzka wspólnota prawosławna liturgicznie wspominała pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa Szymona (Romańczuka). Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy oraz na zaproszenie Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego do Łodzi przybyli Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Supraski Andrzej, prawosławne duchowieństwo diecezji Łódzko-Poznańskiej, a także duchowni z innych diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Boskiej Liturgii przewodniczył najstarszy z arcypasterzy abp Grzegorz. Kazanie podczas Świętej Liturgii wygłosił biskup Andrzej, natomiast po zakończonej Liturgii i przed Panichidą (nabożeństwem za zmarłych) ze słowem do wiernych zwrócił się władyka Grzegorz. Podkreślił on znaczenie misji arcypasterskiej władyki Szymona, wyrażając przekonanie, że teraz przed tronem Najwyższego również będzie on troszczył się modlitewnie o diecezję łódzko-poznańską. Biskup Atanazy z całego serca podziękował przybyłym hierarchom, duchowieństwu i wszystkim zgromadzonym gościom za trud wspólnej modlitwy i prosił o ciągłą pamięć modlitewną w intencji swojego poprzednika, zmarłego abp Szymona.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odsłużono panichidę za spokój duszy błogosławionej pamięci władyki Szymona. Następnie udano się na prawosławną część cmentarza Doły przy ul. Telefonicznej w Łodzi, aby wspólnie poświęcić nowo postawiony krzyż nad grobem śp. abp Szymona.

Na wspólnej agapie, zorganizowanej z okazji uroczystości, hierarchowie oraz starsze duchowieństwo, m.in. ks. mitrat Mirosław Drabiuk, dzielili się swoimi wspomnieniami o abp Szymonie, opisując w ciepłych słowach jego życie i posługę arcypasterską.

ks. Aleksy Kucy

foto: ks. Aleksy Kucy, Adam Mikołajewski