Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

ks. Jan Jakimiuk wrzesień 07, 2018

W dniach 2-3 czerwca 2018 roku parafia Prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim obchodziła swoje święto parafialne. Był to szczególny rok dla parafii jak i jej proboszcza. W 2018 roku parafia obchodzi swoje 240 lat istnienia i 170 lat od momentu wyświęcenia obecnej cerkwi, zaś proboszcz parafii został odznaczony cerkiewną nagrodą prawem noszenia Krzyża z ozdobami. Uroczystościom zarówno pierwszego jak i drugiego dnia przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy Biskup Łódzki i Poznański.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 02.06.2018r. Całonocnym Czuwaniem (cs. wsienoszcznoje bdienije) któremu przewodniczył JE bp Atanazy w asyście przybyłego duchowieństwa: ks. prot. Sawy Jarosława Syczewskiego wikariusza parafii w Krakowie, ks. prot. Tomasza Rubczewskiego proboszcza parafii w Radomiu, ks. Jakuba Dmitruka, miejscowego proboszcza parafii w Piotrkowie Trybunalskim, oraz ks. diakona Jerzego Wodopjanowa z Łodzi.

Kontynuacja uroczystości nastąpiła następnego dnia od powitania Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego przez dzieci parafialne. Na powitanie Władyki dzieci wygłosiły szereg wierszy w związku z przybyciem Arcypasterza. Następnie miało miejsce przywitanie gości przez miejscową młodzież. Po przywitaniu przez młodzież władykę witał Starosta cerkiewny pan Władysław Drabiuk w tradycyjny sposób solą i chlebem. Po przywitaniu przez osoby świeckie w cerkwi przywitał dostojnego gościa proboszcz parafii ks. Jan Jakimiuk. Liturgicznemu nabożeństwu któremu przewodniczył władyka Atanazy w tym dniu asystowali : ks. mitrat Mirosław Drabiuk z Częstochowy, ks. prot Sawa Jarosław Syczewski z Krakowa, ks. Jakub Dmitruk z Łodzi, miejscowy proboszcz ks. Jan Jakimiuk, oraz ks. diakon. Jerzy Wodopjanow. Po odczytaniu fragmentu ewangelii kazanie wygłosił JE. biskup Atanazy, który w przepięknych słowach podkreślił znaczenie święta i świętych w życiu prawosławnego chrześcijanina. Na zakończenie liturgicznych uroczystości odbyła się procesja (cs. krestnyj chod) wokół świątyni podczas którego odsłużono litiję nad pochowanym za cerkwią ks. Mateuszem Wierżykowskim, oraz odczytano urywki czterech Ewangelii.

Podczas Boskiej Liturgii Władyka Atanazy odznaczył księdza proboszcza Jana Jakimiuka cerkiewną nagrodą prawa noszenia Złotego Krzyża z ozdobami.

ks. Jan Jakimiuk

foto: Michał Kuryło