Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Świętej Trójcy w katedralnej Cerkwi

ks. Aleksy Kucy wrzesień 07, 2018

    W niedzielę 27 maja cerkiew katedralna pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi została pięknie ozdobiona kwiatami, zielonymi liśćmi, gałązkami z brzozy oraz ikoną Świętej Trójcy. Zesłanie Świętego Ducha to wielkie święto dla całego Kościoła prawosławnego, w ten dzień święta Cerkiew obchodzi dzień swoich narodzin. Przeddzień Święta zostało odprawione nabożeństwo Całonocnego czuwania, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Atanazy.

    Następnego dnia Liturgia Święta miała bardzo uroczysty charakter – przewodniczył jej Ordynariusz Diecezji Biskup Atanazy w asyście proboszcza księdza Eugeniusza Fiedorczuka oraz wikariusza ks. Aleksego Kucego. W tym dniu cerkiew odwiedziła znaczna liczba wiernych, wielu z nich trzymała w rękach zielone gałązki i kwiaty. Podczas świątecznego kazania hierarcha zwrócił uwagę na znaczenie tego Święta i na rolę Ducha Świętego w życiu duchowym każdego chrześcijanina.

    Zgodnie z tradycją bezpośrednio po Liturgii miała miejsce Wieczernia, w trakcie której Biskup Atanazy wraz z duchowieństwem przeczytali trzy starożytne, znane we wszystkich rytach wschodniego chrześcijaństwa, modlitwy wznoszone na kolanach (cs. kolenopriklonnyje molitwy). W trakcie tych modlitw, jak wskazuje ich nazwa, wierni po raz pierwszy od Paschy stanęli na kolana. Na koniec nabożeństwa Wieczerni arcypasterz jeszcze raz zwrócił się ze słowem do zgromadzonych przybliżając istotę Święta Świętej Trójcy. Wyjaśnił między innymi, jak ważne jest dla każdego chrześcijanina Święto zstąpienia Ducha Świętego, trzeciej Osoby Świętej Trójcy. Duch Święty, który wszystko napełnia i inspiruje nas na drodze zbawienia, jest to ta Osoba Świętej Trójcy, która po wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa wciąż towarzyszy nam w naszych ziemskich zmaganiach, w naszej walce, w naszych dążeniach ku Bogu i zbawieniu.

ks. Aleksy Kucy

foto: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 13:46