Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Pierwsza wizyta kanoniczna Biskupa Atanazego w Częstochowie

ks. mitrat Mirosław Drabiuk wrzesień 07, 2018

    W niedzielę 29 kwietnia br. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański złożył swoją pierwszą wizytę kanoniczną w Parafii pw. św. Mikołaja w Częstochowie.

    Jego Ekscelencja przybył do Częstochowy w niedzielę rano i wchodząc do świątyni pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej został przywitany przez bijące dzwony oraz dzieci – najmłodsze pokolenie parafian. Następnie starościna P. Lubów Krawczunowska wraz z przedstawicielami parafian przywitała Władykę serdecznymi słowami, wręczając bukiet czerwonych róż. Władyka podziękował za powitanie, poprosił wszystkich o włączenie się we wspólną modlitwę a witających obdarował ikonkami. Na końcu do Władyki ze słowami powitania i pozdrowień zwrócił się proboszcz parafii, ks. mitrat Mirosław Drabiuk. Ksiądz proboszcz w imieniu wszystkich parafian wyraził wdzięczność Bogu Wszechmogącemu i radość z tego liturgicznego spotkania, nakreślając w kilku zdaniach historię parafii oraz z tego, że możemy po ponad 70 latach witać swojego Arcypasterza na własnym skrawku ziemi, wyrażać bez skrępowania swoje uczucia i wznosić Chwałę Bogu w swoim liturgicznym języku.

    Następnie rozpoczęła się Św. Liturgia, w której wzięli udział również dziekan Okręgu Krakowskiego, proboszcz Parafii w Sosnowcu, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski oraz ks. diakon Jerzy Mogilewski. Śpiewał miejscowy chór złożony z kilku bardzo oddanych Cerkwi osób. Na zakończenie uroczystości, jako że wizyta miała miejsce w okresie paschalnym, ze śpiewem na ustach pieśni paschalnych wszyscy procesyjnie obeszli świątynię. Po prawie 75 latach wierni znów „krestnym chodom” zamanifestowali zwycięski pochód nad wszelkimi przeciwnościami, które dotykały przez dziesięciolecia w przeszłości świętą Cerkiew Chrystusową.

    Po uroczystości duchowni i obsługa liturgiczna udali się do plebanii na wspólny świąteczny obiad.

ks. mitrat Mirosław Drabiuk

foto: Michał Kuryło.