Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


I rocznica śmierci Arcybiskupa Jeremiasza we Wrocławiu

ks. Aleksy Kucy wrzesień 07, 2018

    17 kwietnia br. wypadła I rocznica śmierci błogosławionej pamięci władyki Jeremiasza. Z tej okazji w II Niedzielę po Wielkanocy (Antypaschę), 15 kwietnia we wrocławskiej katedrze miały miejsce wyjątkowe uroczystości. Na zaproszenie Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego przybyli Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Łódzki i Poznański Atanazy.

    Arcybiskup Bielski Grzegorz - najstarszy z obecnych władyków - przewodniczył Świętej Liturgii. Władyka Grzegorz zwrócił się też do wiernych ze słowem. Podkreślił on rolę wiary, jako źródła chrześcijańskiego świadectwa dla świata, zaznaczając że ludzie gorącej, żarliwej wiary – jakim niewątpliwie był abp Jeremiasz – są niczym latarnie wskazujące drogę pozostałym osobom, dążącym ku zbawieniu.

    Po zakończonej Liturgii została odprawiona Paschalna panichida za spokój duszy abp Jeremiasza. Następnie udano się na procesję wokół katedry, podczas której hierarchowie dokonali aktu poświęcenia monumentu upamiętniającego długoletnią posługę błogosławionej pamięci abp Jeremiasza w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

    Na zakończenie uroczystości głos zabrał ordynariusz Diecezji władyka Jerzy. Jego Ekscelencja gorąco podziękował przybyłym arcypasterzom za ich trud i wspólną modlitwę. Następnie zwrócił się do zebranych prosząc ich o nieustanną modlitwę za abp. Jeremiasza w nadziei, że i on w swych modlitwach będzie nas wspominać przed Tronem Najwyższego.

za: www.cerkiewlodz.pl

foto: Michał Kuryło